| hjfs a întrebat:

Hey TPU
Sunt a 11a si vreau sa dau la arhitectura. Faza e ca doar ce m-am hotarat si nu stiu ce sa fac. Sunt pe profil uman si stiu ca asta nu ma prea ajuta. Ma pricep cat de cat la desen, in special la desenul in creion dar tot ma gandesc ca nu m-as putea descurca acolo. E greu?
Adica, ok, sa zicem prin absurd ca intru dar o sa fac fata?
Sunt cam in criza de timp...am ajuns in clasa a 11a si habar n-am ce sa fac, nici macar ce-mi place.
Imi place desenul dar, sigur asta nu conteaza prea mult acolo. Pot recupera sau asa ceva?
Stiu ca trebuie sa iau meditatii dar mi-e frica sa nu pierd timpul si sa ma trezesc ca pana la urma nu o sa am nici o idee unde sa ma duc.
Am nevoie de sfaturi.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Facultatea de Arhitectura e extrem de grea.
Trebuie sa stii matematica foarte bine( geometrie in special).
Iti recomand daca chiar iti doresti cu adevarat sa incepi sa iei ore de la profesorii universitari si sa te pui serios pe treaba.Un prieten de a meu foarte bun matematician si foarte talentat la desen s-a apucat in clasa 10 a de ore si facea naveta cate 3-4 ore si mergea in fiecare saptamana in CLuj sa ia ore si tot nu a reusit sa intre pentru ca competita a fost foarte mare...La Bucuresti e si mai mare si la Timisoara si Iasi la fel.A dat admitere la toate din tara si nu a reusit.a stat un an acasa si s-a mai pregatit si tot nu a intrat.
Eu tind sa cred ca admiterea e la fel de grea ca si cea de la medicina. poate chiar mai grea fiind discutabila partea de desen liber.
Iti recomand sa te mai documentezi de pe site-ul facultatiilor sau sa te orietezi si spre alte domenii. Poti incerca si la Urbanism sau alte facultati din cadrul cele de arhitectura.Dar iti recomand sa ai si un plan de rezerva in cazul in care nu iti doresti sa stai unu doi sau chiar 3 ani acasa.
Spor la invatat si desenat.

1 răspuns: