Întrebare recomandată | FocusMood a întrebat:

Sunt profil uman, la filologie si as vrea sa dau la arhitectura... Sunt foarte talentat la desen si imi place sa fac in special cladiri, orase etc...
As vrea sa stiu daca ma pot descurca la o astfel de facultate cu, cunostintele mele de la filo laughing (sunt clasa a 11-a, nu prea mai are rost sa ma transfer sa mai dau si bacu la mate, fizica xD)
Conteaza mai mult partea cu mate, fizica decat desenul?

6 răspunsuri:
| soul2soull a răspuns:

Daca esti bun la ceea ce spui orienteaza-te spre arhitectura cladiri daca stii exact ce usi sa deschizi poti ajunge unde nu ai visat pe plan financiar

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Poti da la o facultate de arhitectura chiar daca esti la profil uman

| SemicercPregatireAdmitereArhitectura a răspuns:

Vrei să devii student la Arhitectură?
Suntem cei care te vor ajuta să fii bine pregătit la admitere.
Intră și tu în Semicercul nostru! E deschis! Pregatirea se face in weekend, in Bucuresti, central, intr-o galerie de arta privata pe langa Gara de Nord
https://www.facebook.com/semicercarhitectura

Hai sa ne cunoastem :)
ECHIPA SEMICERC

| MissNobody a răspuns:

Eu sunt intr-un Liceu de arta la arte plastice dar stiu foarte bine si cum sta treaba pe la arhitectura ca acolo am vrut initial sa merg. Inainte sa intru in liceu si eu ziceam ca stiu foarte bine sa desenez si ca am talent, nu e vorba ca nu am dar sunt multe lucruri pe care le-am invatat pana acum si care nu stiam ca se pot invata despre desen in sine si sunt tot clasa a 11-a. E altfel cand esti in liceu si iti dai seama cat de nestiutor erai inainte pentru ca nu se compara cu ce inveti din carti si de pe internet cu un profesor care stie a invatat si are cunostintele necesare sa te invete ce ai tu nevoie, sa-ti explice mai ales. Nu vreau sa te descurajez dar stiu cum se intra la arhitectura, trebuie sa vrei sa inveti, cauta-ti un profesor de arhitectura sunt asa munlte de invatat, apuca-te de acum si pune-te pe treaba. As avea multe sa-ti spun despre profilul asta daca vrei contacteaza-ma pe privat sa-ti explic mai multe.

| Alex14125 a răspuns:

Nu sunt eu la filologie, dar sunt la desen si te sfatuiesc sa nu te dai la o facultate de desen. Sunt multe lucruri pe care trebuie sa le sti la desen. De exemplu: in clasa a 9-a inveti perspectiva, pe care tu nu o sti. Scz ca te dezamagesc, dar nu ai sanse sa intri la o facultate de desen.

| FocusMood explică (pentru Alex14125):

Stiu perspectiva ( pui un punct, cum ar veni de unde vezi tu, si de acolo duci linii, faci cladiri in forma 3d) cred ca asta e, nu?