| MihaiArt97 a întrebat:

Imi puteti spune cateva lucruri despre Facultatea de limbi moderne din Bucuresti...as dori sa optez pentru suedeza, ce trebuie sa fac pentru a ma inscrie? ...trebuie sa dau examen de admitere? si bineinteles cum este anul de studiu, profesorii?

Răspuns Câştigător
| FallingLeaves a răspuns:

Te referi la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine din cadrul UB? Exista 3 sectii: Filologie, Traducere si interpretare si Limbi moderne aplicate. Uite, inta pe site si vei gasi toate informatiile necesare pentru admitere, ani de studiu. :)www.lls.unibuc.ro/Eu iti pot vorbi de profesori, dar nu ii cunosc pe toti de la suedeza. Am inteles ca la suedeza e foarte frumos si inveti de placere. La fel si la Engleza/ Franceza/Germana, cu mici exceptii, logic. Sectia de Coreeana este si ea laudata. Nu ai de ce sa iti faci griji, cadrele didactice sunt foate bine pregatite.

| MihaiArt97 explică (pentru FallingLeaves):

Ma orientez pentru anul viitor cand o sa dau bacul, m-am uitat insa nu inteleg cum pot intra la sectia suedeza, la celelalte vad ca e mai simplu...la portugheza, rusa, ceha etc. conteaza doar media de la bacalaureat. tu la ce sectie esti?

| MihaiArt97 explică (pentru FallingLeaves):

Imi poti lasa adresa de mail pentru a te intreba mai multe?

6 răspunsuri:
| Ella3133 a răspuns:

La limbi nu se mai fac inscrieri (cel putin pana in toamna) si la limbi moderne aplicate nu dai examen, dar nu poti sa faci suedeza.

| MihaiArt97 explică (pentru Ella3133):

Sunt in clasa a XIIa, nu a dat bacul

| Ella3133 a răspuns (pentru MihaiArt97):

Oh,scuze.
Cauta pe site prin ianuarie 2016...probabil vor posta metodologia.

| MihaiArt97 explică (pentru Ella3133):

Mersi