| AdelaElena88 a întrebat:

Îmi puteți spune cum este mai exact meseria de medic, și aici ma refer la programul de lucru, salariu și cel mai important : se lucrează și în zilele precum Crăciun, Paște, Anul Nou? Legat de concediu, care este perioada maxima admisa pentru o vacanță? Visul meu este sa devin medic dermatolog, mai exact sa am propria mea clinica; Însă știu ca pana voi reuși sa fac asta, va trebui sa lucrez în spital și eventual și în străinătatesad ( chiar dacă ar fi sa plec pentru o perioada, as vrea sa ma întorc) As aprecia foarte mult răspunsuri de la medici, mulțumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Deja ai trecut la partea finala. Mai bine gandeste-te daca vei face fata la anii pe care trebuie sa ii folosesti pentru invatat in facultate si apoi rezidentiat. Si alte examene.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe scurt pe tine nu te intereseaza deloc meseria de medic ci doar timpul liber. In cazul asta cred ca ar trebui sa alegi alta cariera, una care te pasioneaza

| AdelaElena88 explică (pentru suntserios):

Este complet neadavarat. Tocmai am zis ca asta imi doresc, insa vreau sa stiu si aceste detalii, pentru cultura mea generala. Asta nu inseamna ca daca vreau sa stiu asta, nu ma pasioneaza si ar trebui sa ma reorientez.Stiu ca este un drum greu si daca o sa pot sa fac sau nu fata o sa vad.Stiu ca asta vreau, nu imi imaginez facand nimic altceva.Mi se pare normal cand iti alegi o meserie sa te gandesti si la timpul liber, in care a poti petrece timp cu familia, citi, si asa mai departe. Nu vreau sa ajung sa imi vad copiii o data pe luna, doar ca sa imi ceara bani. Vreau sa stiu daca pot sa impletesc frumos cariera aceasta care mi se pare frumoasa, cu familia.Atata tot, si legat de salariu, e pur si simplu o curiozitate. Oricum, cred ca difera si nu e nimic batut in cuie.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru AdelaElena88):

Pai la inceput va fi mai greu, nu am cunoscut student la medicina sa zica ce usor este, iesea odata pe luna cate o ora sa se relaxeze putin apoi se intorcea la cartile lui. Dar in orice meserie e greu inceputul, odata ce ai invatat devine tot mai usor.
Ca dermatolog probabil poti avea un program mai flexibil, adica nu esti la urgente sa ai tot felul de pacienti care au mancat pana le-a explodat stomacul in ziua de craciun.
Dar timp liber are oricine, poate un an lucrezi de pasti dar esti liber de craciun si anul nou, poate vei lucra in ajun dar in ziua de craciun esti cu familia, ei vor intelege si vor aprecia efortul tau facut pentru ei. Poti sa te bucuri de viata in absolut fiecare zi, poti iesi la picnic, la o terasa, la restaurant si intr-o zi de luni, nu doar sambata.
Iar cand vei fi privat (bafta multa! e un drum greu, lung dar merita) iti dai tu liber si sa lucreze si altii mai tineri.

| johnnny123 a răspuns:

Pari conștientă că este un drum extraordinar de lung, greu și imprevizibil, pe care nici măcar nu ai început să pășești.

Și atunci ce sens are să te întrebi acum dacă peste 20 ani vei avea liber de Paște? Nici cei care sunt doctori în clipa asta nu știu dacă vor avea liber în weekend-ul următor.

Tu vrei să știi cât timp liber și câți bani vei avea în anul 2037, când vei fi (sau nu) doctor și vei avea (sau nu) o clinică privată?

Dacă vei avea o clinică privată cu suficienți doctori angajați, atunci probabil că îți vei putea organiza lucrurile în așa fel încât să petreci și timp cu familia. Sau poate că vei prefera să muncești mai mult și să petreci mai puțin timp cu familia. Sau poate că vei fi atât de ocupată cu cariera încât nu vei avea timp să-ți întemeiezi o familie. Sau poate că le vei face pe toate. Sau poate că nu vei face nimic din toate astea. Cine știe?

Este ca și cum ai visa să devii astronaut și ai începe cu întrebarea "Credeți că lansarea navetei va fi în weekend? Pentru că mie în weekend îmi place să dorm până la unsprezece"

| AdelaElena88 explică (pentru johnnny123):

laughing) Inteleg punctul tau de vedere plauzibil. Nu am intentionat sa fie o intrebare aiurea.

| anamariarot a răspuns:

Daca lucrezi doar la clinica ta, iti faci tu programul, dar cand lucrezi la spitalul de stat si mai faci si garzi, o sa stai 12-24 de ore si o sa lucrezi indiferent ca e 1 mai, 1 decembrie, paste, craciun sau orice alta sarbatoare, asta in functie de cum sunt repartizate turele. Iti va fi mai greu sa impletesti viata profesionala cu cea de familie, dar daca intr-adevar esti pasionata, vei reusi sa te imparti intre cele doua si sa iti fragmentezi somnul.
Cat despre salariu, daca ajungi sa lucrezi in strainatate nu cred ca o sa vrei sa te mai intorci in Romania. Aici incepi sa castigi bine dupa vreo 20 de ani de munca. In calitate de rezident castigi cam cat o femeie de serviciu happy

| Ygcyttyfftyftytyc a răspuns:

Scuze nu sunt medic dar mama este, mama gâstigă un salariu foarte bun. Mama lucrează de obicei de dimineața de pe la 6 până pe la 3/4 după-masa, dar sunt cazuri in care lucrează și 24 de ore adică merge dimineața și vine a doua zi acasă. De noaptea lucrează rar, ei îi place serviciul acesta! P.S: De obicei nu lucrează de sărbători dar anul trecut a fost nevoită să lucreze de Paște. Știu că sora mea plânge când mama lucrează 24 de ore pentru ca e micuță dar eu reușesc să o liniștesc! Îți urez multă sănătate și succes.

| AdelaElena88 explică (pentru Ygcyttyfftyftytyc):

Iti multumesc pentru raspuns, multa sanatate familiei tale!