| EricWolf12345 a întrebat:

Salut, sunt un tip pasionat de medicina de urgenta si pana recent imi doream sa urmez medicina la facultate. Recent am inceput voluntariatul in acest domeniu, mai exact pe ambulanta si vazand ce fac medicii acolo am inceput sa ma indoiesc de ceea ce vreau sa devin. Acolo sunt putin medici angajati iar acestia ies rar pe teren, de obicei lucreaza de la birou dand aprobari si explicatii asistentilor medicali de pe ambulante. Eu sunt o persoana activa, nu suport sa lucrez la un birou de dimineata pana seara sau sa stau toata ziua intr-un cabinet scriind retete. De aceea, consider ca mi-ar placea mai mult sa devin asistent decat medic insa in acelasi timp parintii vor neaparat ca eu sa devin medic si sunt total impotriva acestui lucru, spun ca salarile asistentilor sunt mici si ca nu voi putea sa-mi ofer un trai decent.
As aprecia daca m-ati ajuta cu niste sfaturi

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Ai putea alege sa mergi pe chirurgie daca vrei activitate intensa.

Sunt destui asistenti care o duc destul de bine, depinde ce specializare alege aici (generalist este cea mai indicata) si ai optiuni sa pleci din tara daca doresti.