| Catia24 a întrebat:

Imi puteti spune, va rog, cum se intra la facultatea de medicina(la ce se da examen si ce medii conteaza), cat dureaza si toate etapele ei?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| kaliseei a răspuns:

Contează media notelor de la bacalaureat în primul rand, apoi trebuie să dai un examen de admitere în cadrul facultății(chimie/biologie) și apoi se face o medie între media notelor de la BAC și nota obținută la examen.
Depinde de cei care se înscriu cu ce medie se intră, concurența hotărăște, dar tu trebuie să fii foarte pregătit.
Trebuie să te apuci temeinic de învățat cam cu un an -doi înainte pentru că sunt cam 5-6 manuale de învățat

| Catia24 explică (pentru kaliseei):

Se da examen doar la chimie organica?

| kaliseei a răspuns (pentru Catia24):

Daca alegi chimia, da, din chimie organica. NU stiu din ce oras esti, dar spre exemplu la Iasi ai de ales intre chimie si biologie happy, dar am inteles ca in Bucuresti se da la amandoua!

| Catia24 explică (pentru kaliseei):

Multumesc foarte mult!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi "Tematica Admitere 2014" la linkul oficial :
..._2014.docx

http://www.umfcaroldavila.ro/......4/medicina

Vezi "Metodologie Admitere 2014" la linkul oficial :
http://www.umfcaroldavila.ro/......itere-2014

Vezi "Regulament Admitere 2014" la linkul oficial :
http://www.umfcaroldavila.ro/......itere-2014

Toate cele bune.

| dana1407 a răspuns:

Depinde de facultate, facultatile au propria lor politica, e posibil sa difere chiar daca au aceeasi specializare (in cazul asta medicina). Intra pe site-ul facultatii care te intereseaza si citeste metodologia de la admitere, te vei lamuri!