| TruLove a întrebat:

In curand termin liceul si as vrea sa fac cursul de calificare pentru a fi coafeza. Vreau sa stiu daca la acel curs ma invata TOTUL,adica de la spalatul parului pana la coafuri complicate si elegante. La sfarsitul cursului diploma primita este de ajuns ca sa fiu angajata? Ma atrage foarte mult aceasta meserie. Dar oare ma va angaja cineva daca experienta nu am? Va rog, persoanele ce au cunostinte despre ceea ce am scris eu sa-mi raspunda sincer. Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

O sa te invete totul de la 0, e bine sa pui in practica unele tehnici invatate, pe manechine sau chiar pe propria persoana

| raizza a răspuns:

Cursul nu te invata tot ce trebuie sa stii, tu trebuie sa stii tipurile de par, coafurile de la cele mai simple pana lq cele mai conplicate, cum sa conbini nuantele sa iti iasa o culoare potrivita sau ceea care o doreste clienta, sa stii cum se efectueaza decolorarea parului ca sa iasa uniform, cum se pun suvite etc, toate aceele lucruri nu le poti invata intr-un curs, doar daca faci un liceu cu profilul respectiv sau o profesionala cu profilul ala, si fara experienta nu prea este sanse sa te angajeze, noi de ex la profesionala vara facem practica la saloane care se considera experienta, intr-adevar este o meserie foarte frumoasa si banoasa, iar daca te si pasioneaza si iti place si mai bine,...