| anonim_4396 a întrebat:

M-am înscris la un curs de calificare și o să înceapă în curând.
M-au pus să bifez că nu lucrez și că nici nu sunt la școală.
1. Dacă m-aș angaja undeva pe timpul cursului, ce consecințe ar fi? Ar întra la categoria "fals în declarații"?
2. De ce nu te lasă să lucrezi în timp ce faci cursul? Mi se pare o prostie asta.

Răspuns Câştigător
| ValentinMihai78 a răspuns:

Dacă te angajezi în timpul cursului anunți la forțele de muncă și întrerupi cursul, altfel te poți trezi că îl plătești.
Iar, faptul că nu lucrezi în timpul cursului nu este o prostie, e o normalitate, căci se consideră că pentru asta faci cursul, ca să te califici în un domeniu și apoi te angajezi în domeniul în care ai fost calificat.
Plus este vorba de un orar de cursuri pe care nu îl poți respecta dacă lucrezi.