| VIKZ a întrebat:

In SUA nu poti emigra ca in Canada?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu,nu poti.In Canada programul de emigrare cere sa ai o facultate facuta, ceva experienta si sa cunosti bine limba franceza sau engleza dupa caz.In State programul de emigrare este altfel, se trage la sorti dintre cei care depun cereri si se aloca un anumit nr de locuri pentru fiecare tara.Bine ca si aici avem cerinte, trebuie sa ai liceul cu bacul luat si cam atit.In rest atit in Canada cit si State cam pe acolo.Adica in ambele iti cere ceva garantii, sau daca teajuta careva, in ambele poti emigra si in afara programului, prin casatorie sau mai stiu eu ce alte metode.Programul de emigrare pentru statele unite se numeste Loteria Vizelor pe romanestesi consta in ce am spus, se fac cererei pe internet direct pe sitele guvernului american(orice alte povesti, basme nu sint adevarate)doar o singura data pe an si anume toata luna Noiembrie de obicei.Deci se depun cereri dupa care un calculator extrage anul urmator prin mai un anumit numar de participanti.Cam asta e in mare. Daca vrei sa stii amanunte uite intra aici www.dvlottery.state.gov

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca vrei sa emigrezi in state deja se primesc cereri in acel program de emigrare, de pe 1 octombrie pina la 2 noiembrie te poti inscrie.Inscrierea e gratuita si daca esti curios poti intra ca adresa tiam dato si vezi ce trebuie sa faci.Pt inceput ai nevoie doar de o singura poza intr-un anumit format poza cu care te inscrii online direct pe sitele guvernului american, nu prin intermediari care te pacalesc siti iau si bani.Deci exista pe sitele lor un formular unde tu trebuie sa pui cum te numesti unde te-ai nascut si ce scoala ai, la care adaugi aceasta poza si trimiti.Atentie daca intri singur sa nu cumva sa trimiti mai mult de o singura cerere. Daca trimiti mai multe cereri automat esti scos din joc. Daca vrei sa te ajut ma gasesti pe aici.

| VIKZ explică (pentru relian):

Mersi de ajutor dar imi propun sa plec peste cativa ani nu chiar acum.

| ioan1997 a răspuns:

Ba da poti