| Mihai1616263 a întrebat:

Intrebare legata de cei care vor sa devina jandarmi: Dupa absolvirea scolii de subofiteri cum se va face repartizarea? Adica sa zicem ca persoana respectiva are domiciliul in orasul x. Se poate sa fii repartizat in alt oras si platesc ei chiria? Sau daca ai domiciliul intr-un oras poti cere sa te repartizeze in orasul in care locuiesti? As vrea sa urmez aceasta meserie dar mi se pare cam aiurea ca tu sa fii dintr-un oras si ei sa te trimita in cealalta parte a tarii daca nu sunt locuri disponibile si nu stiu daca s-ar merita. MULTUMESC

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Repartitia se face in masura locurilor disponibile si functie de rezultatele la invatatura. Te duci in localitatea in care te repartizeaza si faci un contract cu un cetatean sa te cazeze. Pe baza contractului primesti o anumita suma de bani. Si o problema: "S-ar merita" nu exista. Se scrie doar "ar merita" tot asa cum nu exista "Se merita". Succes!