| 阿林 a întrebat:

La ce varsta se pensioneaza un politist? (Sau oricine altcineva care lucreaza in politie)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varsta standard de pensionare, in prezent (iulie 2017) este de 56 de ani si 7 luni, pentru cei care lucreaza in conditii normale si va ajunge la 60 de ani pana in 2030, daca nu se va schimba legea pana atunci.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Parca ti-am mai spus o data ca pui intrebari absolut irelevante si fara nici un rost.
Intra in politie si atunci vei sti ce si cum. Si oricum, chiar daca ai intra acum, pana la pensionare se pot schimba multe, chiar sa creasca varsta de pensionare si stagiul necesar.

| ChristianKalman a răspuns:

Citeam acum ceva timp că există un proiect legislativ care prevede faptul că nimeni, din niciun domeniu de activitate, nu se va mai putea pensiona „la cerere" înainte de vârsta de 55 de ani. Avem un prieten de familie care s-a pensionat la 48 de ani dar a intrat în sistem de tânăr, adunase deja peste 25 de ani de vechime. Seară frumoasă!

| Andreea11989 a răspuns:

Buna, unchiul meu s-a penisionat la 54 de ani

| Perkoz a răspuns:

Depinde la ce vârstă incepe sa lucreze in poliție, dar in mod normal la 20 de ani de cariera.