| Luciana_Larisa_2001 a întrebat:

La facultatea de limbi străine sunt 3 "profiluri", nu știu aproape nimic despre ele. Ați putea va rog sa-mi explicați mai detaliat ce se face la fiecare "profil"? Media la bacalaureat contează la toate? As vrea sa învăț mai multe limbi străine, eu cunosc italiana, spaniola, engleza și turca. Vreau sa învăț coreeană și chineza, araba și multe altele. Din câte știu se pot alege doar 2, indiferent de profil dar eu vreau mai multe.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"eu cunosc italiana, spaniola, engleza și turca"

in cazul ăsta, mai bine faci altceva decăt filologie

| Adry05 a răspuns (pentru sierra1):

Din contra, sa mai invete inca 2 la un nivel destul de avansat o sa-i asigure o cariera destul de buna, mai ales la ce limbi vrea sa aleaga. In plus daca asta e pasiunea ei si nu a intrebat daca are rost sa mearga ci a zis ca vrea sa mearga chiar e inutil comentariul tau

| sierra1 a răspuns (pentru Adry05):

și se specializează in ce? a 10 a limbă?

și tu cine ești - vocea rațiunii tupilată după tastatură?

| Adry05 a răspuns (pentru sierra1):

Cred ca n-ai idee cate domenii si usi iti deschid sa stii niste limbi straine, si nu ma refer aici la traduceri si profesori, dar e ok, ramai in cerculetul tau limitat ca simt ca mi-as pierde timpul explicandu-ti si exemplificandu-ti.
Ma las si sa fiu "vocea ratiunii" cand vad ca n-am cu cine discuta, as fi purtat o discutie cu tine dar din moment ce esti o frustrata care s-a atacat din asa ceva, prefer sa te evit si sa-ti zic sa-ti rezolvi frustrarile astea pana nu devi ocolita societatii laughing

| sierra1 a răspuns (pentru Adry05):

"n-am cu cine discuta, as fi purtat o discutie cu tine dar din moment ce esti o frustrata"

ooo, pe lângă vocea tupilaltă a rațiunii altuia (desigur) văd că mai ești și psihologul de serviciul al site-ului. Ce onoare! Dar cine-ți dă dreptul să faci tu aprecieri? Tastatura după care te ascunzi?

te-am mai intrebat: și in care limbă se specializează intrebătoarea dintr-a 11 a ce știe deja patru limbi? Iți spun eu dacă bibilica ta nu funcționează: in nici una.

| Adry05 a răspuns (pentru sierra1):

Ce parte din n-am ce discuta cu tine n-o pricepi? Nici o exprimare simpla nu esti in stare sa pricepi? esti prea redusa femeie, du-te si invata cat fac 2+2 ca ala ti-e nivelul.

| sierra1 a răspuns:

Da' mai lasă-mă in pace femeie - nu ai cu cine conversa, nu te bagă in seamă nimeni pe acasa?

"du-te si invata cat fac 2+2 ca ala ti-e nivelul" adică ai absolvit grădinița si te dai mare?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poti alege a 3-a limba ca optional, din cate stiu. Nu poti sa le inveti pe toate, trebuie sa-ti alegi 2-3 limbi si sa le inveti ca lumea, n-are rost sa stii 3 cuvinte din 15 limbi. Mai ales daca inveti limbi precum chineza... care e foarte grea.
Italiana, spaniola, engleza nu ti-as recomanda.
Uita-te pe site-ul Universitatii, ar trebui sa ai o lista cu programe de licenta