| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

La jandarmi ( la scutieri) trebuie să ai diploma de Bacalaureat ca sa poți lucra?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| euMILAN a răspuns:

Te ia si cu 2 clase mai multe decat trenul?
Stii cum se zice :"minte multa nu se cere, sa fii prost sa ai putere"?

| suntserios a răspuns (pentru euMILAN):

Pentru a participa la concursurile de admitere în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Afacerilor Interne persoanele care intenţionează să candideze trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:

a) să aibă cetățenia română și domiciliul în România;
b) să cunoască limba română scris și vorbit;
c) să aibă capacitate deplină de exercițiu;
d) să fie declarați ‘apt’ din punct de vedere medical, fizic și psihic;
e) să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniți în cursul anului în care participă la concurs;
f) să fie absolvenți de liceu, cu diplomă de bacalaureat;

| Lucian2473 a răspuns (pentru suntserios):

Fii calm ca sunt jandarmi cu carte putina. Cati, incepand din 1990 si pana acum au reusit sa ia BAC-ul?

| suntserios a răspuns (pentru Lucian2473):

Cand am intrat in UE si s au restructurat insitutiile ca si organizare au fost disponibilizati toti jandarimii angajati pe baza de contract care nu indeplineau criteriile, adica inclusiv bacul luat.

Asa ca nu cred ca mai este niciunul