| dana_tudoran a întrebat:

La serviciu mi se cere mereu sa stau peste program, ca sa termin cine-stie-ce. E legal sa cer sa ma plateasca pentru orele suplimentare?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Da! In mod normal ar trebui sa fii platita pentru orele suplimentare!

9 răspunsuri:
| MihaiA a răspuns:

Daca ai contract de munca semnat cu firma respectiva, mi se pare mai mult decat stupid sa NU ceri sa ti se plateasca orele suplimentare.
Si sa nu uitam, ca orele suplimentare se platesc cu cel putin 70 % mai mult decat cat ai castiga intr-o ora de program.
Cere`ti drepturile.
Daca nu ai contract de munca. well, quit!

| crisa a răspuns:

Da, este. Cu atat mai mult cu cat in contract este specificat acest lucru.
Din pacate, in Romania nu se prea respecta chestia asta... Un exemplu concret sunt chiar eu, fosta angajata la Kaufland (mama lor de hoti) ca operator scanning, unde in prima luna mi-au fost platite orele peste program, dar dupa asta... never ever. Iar in contract scria foarte clar ca orele peste program se platesc!
Asadar, tii in mana o sabie cu 2 taisuri. Trebuie luati in considerare factori ca: angajator, tip de serviciu si timpul din "prelungiri", pentru a putea cere plata orelor suplimentare.

Oricum, din puctul meu de vedere, numai o firma serioasa plateste orele peste program...

| mariazet45 a răspuns:

E legal, dar asta nu inseamna ca o sa si obtii acest lucru. Incearca, daca nu iti convine, o sa -ti puna placa e criza sunt multi care asteapta la poarta

| muzica a răspuns:

Este absolut normal sa ceri sa fiti platiti pentru orele suplimentare pe care le efectuati. Desi in ziua de azi asa ceva nu se mai pune in aplicare, angajatorul nici nu plateste orele din afara programului si nici nu da altceva in schimd (zile de concediu, produse)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai doua variante: poti cere sa ti se plateasca orele suplimentare (dar asta se practica foarte, foarte rar in romania) sau poti cere sa se "transforme" in zile libere (varianta mai usor de acceptat pentru angajator).

Oricum, nu e de loc ok sa ti se ceara mereu sa stai peste program, in mod clar trebuie sa primesti ceva in schimb pentru munca ta - ori bani, ori timp liber.

Succes!

| crystynuta20 a răspuns:

Normal. daca nu te plateste pentru ore suplimentare nu mai sta.asta e bataie de joc. pooop

| Adrian_cristea a răspuns:

Nu e legal sa lucrezi ore suplimentare. Totusi, angajatorii gasesc tot felul de scuze si pretexte pentru asta. Deci nu crezi ca o sa ai foarte mult succes.

| dana_oancea a răspuns:

Din pacate, angajatorul poate pretexta ca trebuie sa stai peste program pentru ca nu esti eficient, si nu termini lucrurile la timp. Si nu mai poti sa ceri nicio plata.

| mircea_calinescu a răspuns:

Daca esti suprasolicitat, eu zic sa discuti cu angajatorul, sa spui ca in contractul de munca sunt specificate x ore pe zi, iar tu lucrezi y. Vezi cum te intelegi cu el.