| Claudia a întrebat:

Am muncit o luna + ore suplimentare iar patronul nu vrea sa-mi plateasca nici salariul nici orele suplimentare, iar eu sunt angajata cu carte de munca legal. Unde pot sa fac o reclamatie ca sa-l fortez sa-mi dea drepturile banesti si cartea de munca? FUNDA!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca o rezolvare amiabila, eventual si prin intermediul sindicatului(daca esti membra in vreunul) si daca nu reusesti te poti adresa Inspectoratului Teritorial de Munca si apoi instantei de judecata. Succes si numai bine!

| tiriboxi a răspuns:

Buna Claudia recomandarea mea este sa te duci la fostul patron si sa i-ti spuna motivul pentru care nu i-ti da banii cuveniti daca refuza sa raspunda la aceasta intrebare inseamna ca nu vrea sa solutioneze problema astfel incit trebuie sa incepi sa apelezi la organele abilitate ale statului exemplu itm local politie plingere pentru faptul ca nu si-a onorat obligatiile de plata in cazul in care a semnat cu tine un contract de munca daca am putut fi de folos cu ceva la cele afirmate astept o veste cu un rezultat pozitiv multa bafta contact; tiriboxi@gmail.com

| Robert a răspuns:

Mergi la ITM.Ce firma este?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La tribunal.sii ceri si cheltuieli de judecata si despagubiri morale cat permite legea.sau la fortele de munca.e posibil sti asigure si asistenta juridica gratuit.dar daca nu ti-a facut carte de munca? si cazi sub incidenta noului cod al muncii care prevede peroada de proba de 45 de zile?

Răspuns utilizator avertizat
| rain a răspuns:

Poti sa mergi la Insitutul Teritorial de Munca (ITM), din orasul tau, si sa faci o plangere la Corpul de Control. Ei te vor indruma mai departe si se vor ocupa de angajator.

| timiHash a răspuns:

Protectia muncii banuiesc