| samiZiciPompier a întrebat:

Legat de job u. u
Perioada de preaviz pentru demisie este de o luna. In general, luna aceasta de preaviz este platita? Sau in ultima luna se muncesc pe gratis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, in cazul demisiei perioada de preaviz nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare, daca nu este prevazuta o perioada mai mica in contractul individual de munca ori contractul colectiv aplicabil. Nu se munceste gratis, deoarece contractul continua sa-si produca efectele, el va inceta doar pe data implinirii termenului de preaviz, asa ca daca muncesti trebuie sa fii platit. Numai bine!

2 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

E platita
in preaviz ai celeasi drepturi asalariale ca inainte

| fustiteTUTU a răspuns:

Este platita la fel.