| D_7219 a întrebat:

Liceu :
La mate-info e greu?
ce materii se fac?
Dar la filologie?
Ce pot face mai departe?
Ca sa fiu la politie/ jandarmerie / etc. unde trebuie sa ma duc? ce trebuie sa invat?
funda + Vot

Răspuns Câştigător
| andrey250 a răspuns:

Mda cu mate-info.la mate info cel mai mult faci matematica.se pune accent pe matematica ca pe informatica nu.informatica nu preaa faci la mate-info.la filologie trebuie sa stii limbi straine cum ar fi:franceza engleza si latina.si trebuie sa stii si multa romana si istorie.la jandarmerie sau politie trebuie sa faci liceul sportiv din cate stiu.si apoi trebuie sa dai la academia de politie.deci daca tio folosit cea ce ti-am zis acum ii binewinking

4 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

La mate info. materiile care se fac pe langa cele din generala sunt logica si informatica. dintre toate este cel mai greu profil insa nu si imposibil. se pune mult accent bineinteles pe mate si pe info. depinde si de liceu. iar la sfarsitul clase a12a vei avea si un atestat. filologia se ocupa cu studierea limbilor. romana latina franca engleza. :*

| BombonikPoxy a răspuns:

Pai eu iti zic din propria experienta adica eu is la filo si nu'i asa de greu trebuie doar sa te descurci cu lb straine si romana cel mai mult iar chime,mate,fizic si chestii din astea faci fff putin laughing)de aici poti iesi daca urmezi si fakulta avocat,reporter, pshiholog, prof de lb straine sau rom big grin

| Bulbuc_1736 a răspuns:

Buna!
Daca e greu sau nu, depinde de liceu.De exemplu, la mine la liceu cei de la mate-info plecau acasa pe la 12/13 maxin ora 14, in timp ce clasa mea pleca rar pe la 14. OO.
Iar in ce priveste materiile, chimia si matematica sunt cele mai stresante, fizica si informatica la fel.
Daca vrei sa dai la politie/jandarmerie ar fi mai indicat sa fii la un profil de filo pentru ca este necesara istoria, care la filo se mananca pe paine, romana si engleza la fel.

Restul depinde doarde tine, la ce materii esti mai pregatit/a si ce iti place sa faci.

Te pup:*

| Andreixxx12 a răspuns:

Daca vrei du-te la un liceu militarwinking