| MaStErShOt a întrebat:

Ce materii se fac la liceu la profil mate-info? Dar la filologie? Si cate ore din fiecare?

Răspuns Câştigător
| robyiyo a răspuns:

La filologie faci in clasa a 9a 3 ore de romana 2 de istorie si 2 de engleza (astea sunt baza). Daca iti alegi profilul Filologie-intensiv engleza, iti mai baga o ora de engleza.
Franceza-2 ore;
Matematica-2 ore;
Chimie- 1 ora;
Fizica- 2 ore;
Sport- 1 ora;
geografie-2 ore;
spaniola- 1ora/ 2 ore. Depinde de liceu.

9 răspunsuri:
| dydy21 a răspuns:

La mate info in clasa a 9-a faci:
5 ore de mate
4 ore de romana
3 ore de fizica
2 de engleza, franceza, biologie, TIC
1 de logica,religie,sport,chimie, informatica, istorie si geografie
1/2 desen si muzica
iar la filologie
3 ore de romana
2 de istorie, engleza,franceza,mate,fizica, geografie, spaniola
1 ora de chimie,sport, religie, si logica

| MaStErShOt explică (pentru dydy21):

La mate-info 1 singura ora de info si 4 de romana?!?

| dydy21 a răspuns (pentru MaStErShOt):

Da. De abia din clasa a 11 vom face 3 sau 4 ore de informatica. Iar romana se face la orice profil te-ai duce. Tot dintr-a 11 nu se va mai face tic, in loc de 2 ore de chimie vei face una si vei face fizica 4 ore in loc de trei.
Ce ti-am spus mai sus este sigur adevarat pentru clasa a 9-a pentru eu sunt la MI1 si astea sunt orelel pe care le fac. O singura ora de informatica si 4 re romana!
Eu incerc sa dau raspunsuri cat mai complete si mai folositoare. In concluzie, astept niste scuze!

| MaStErShOt explică (pentru dydy21):

Bine,scuze,dar la mate-info intensiv info e la fel? ca daca e la fel inteleg ca la filologie ar fi mai bine...sau nu stiu... daca vrei sa fii mai exact mersi.dau vot

| sweety206 a răspuns (pentru dydy21):

U esti la mate info? Daca da este chiar atat de rau cum se plang unii?

| dydy21 a răspuns (pentru sweety206):

Da, sunt la mate info. Mie nu mi se pare atat de rau si sincer vorbind pana acum nu am auzit aproape pe nimeni de la mine din clasa plangandu-se. Singurele persoane care regreta sunt cele care nu se pricep la mate dar in schimb se pricep foarte bine la romana, istorie si limbi straine. In general te descurci si daca nu esti olimpic la mate. Nu este chiar atat de greu cum pare. Daca ai noroc de un profesor care explica cum trebuie atunci ar fi pacat sa nu te duci big grin

| sweety206 a răspuns (pentru dydy21):

Multumesc de incurajare

| dydy21 a răspuns:

Scuze nu vei face 4 ore de fizica. Ramai la trei.

| Ciorcila_Elena-mariana_1982 a răspuns:

La mate se face doar algebră sau și geometrie?