| Ємιι a întrebat:

M-am gandit sa ma extind cu arta! dar inainte de asta m-am gandit sa lucrez alaturi de o prietena in Italia, nu la produs pe centura. si ca un babysitting. Ador copii mici si as face-o pentru niste bani de unde as putea sa ma cazez undeva sigur si sa imi cumpar bani de bilet catre America, bineinteles.
Am doar 14 ani, la ce mie gandul acum? dar sincer simt o atractie catre acea tara, nu mai spun ca e tara tuturor posibilitatilor, nu as vrea sa ma luati in ras. La cei 14 anisori ar trebui sa imi fie gandul numai la scoala dar eu deja imi fac un viitor pentru ca asa sunt eu, optimista in ceea ce fac de acum in colo, pentru mine nu conteaza prezentul ci viitorul!
In toamna voi fi in a 9 a si nu sunt decisa la ce sa ma duc daca sunt decisa sa merg in arta, liceul meu are 2 profile : Design si arhitectura. Sunt indecisa!
Ar mai fi o problema cu engleza! stiu in totalitate cuvintele ca lucruri, fenomene, animale, zile, numere dar nu stiu sa le adun ca sa formez o propozitie, calcularea a fost tot deauna slabiciunea mea!
America e mare si nu ma pot decide de unde sa incep! as vrea un oras de " studenti " ca doar vreau si o facultate. Un oras mic, m-am gandit la Cynthiana, KY dar e cam mic si nu imi pot da seama ce ar fi acolo.
Pot spune ca mi-as vinde si aparatul performant de 22 milioane numai ca sa pot ajunge acolo! arta a devenit mai mult decat un hobby, a devenit o pasiune, un stres si o performanta!
Visul meu e mare si nerabdator dar sansele sunt mici.
Ar mai fi o sansa sa ma mut acum! parinti mei sunt de acord sa plece intr-o tara si din afara europei cu speranta ca vor gasi loc unde sa stea si un servici stabil dar in principal servici stabil. Asta e greu daca nu cunosti pe nimeni si nimic.
Nu luati asta ca pe un vis a unei adolescente. Vreau ca raspunsurile sa fie serioase si as vrea sa cunosc persoane care viseaza la fel ca mine!

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

E bine ca te gandesti pentru viitorul tau, desi intai terminati liceul. Ca babysitter nu e atat de usor, oricat ti-ar place copiii mici. A se lua in seama, ei nu sunt o jucarie! Cand vei vrea sa faci asa ceva, o sa te intrebi cine m-a pus si mai bine imi cautam alt job. A fi babysitter implica multe responsabilitati, nu e musai sa stai cu el si sa se culce. Pentru el esti o mama adoptiva cat parintii sunt la serviciu ori in vacanta. Daca dai de un cuplu cu un bebelus nou nascut, ce te faci? Trezitul in timpul noptii pentru a-l hrani, schimbatul scutecelor, hrana si sa nu uitam de colicile care il agaseaza! si multe altele. nu e atat de usor! Am fost babysitter si ti-o spun din propria experienta. Am renuntat la acest job(fiind si pedagog si profesor), oricum nu din cauza ca e greu, am experienta de lucru cu copiii destula, desi multe din program ti le fura acest job. Poti fi chemata din timpul tau liber sa stai cu cel mic. M-am reintors la jobul favorit ca artist plastic de a picta mereu si sa fiu propriul sef. Voi fi propriul babysitter pentru propriul meu copil.
Nu-i bai daca nu stii engleza, oricum ducandu-te intr-o tara straina o vei invata obligat si de nevoie... usor usor, strainul are rabdare cu tine. Engleza o inveti in mers. Eu uitasem engleza din lipsa de comunicare, dar de cand m-am stabilit in Grecia si pana sa invat greaca am vorbit engleza, usor usor mi-am dat drumul la limba, in cateva luni o vorbesc perfect.

Oricum la ambele iti trebuie matematica, acum alegi ceea ce iti place si cu ambele designer sau arhitect iti poti face cariera banoasa.

Sincer, eu am absolvit liceul de arte sectia grafica-pictura, cat si facultatea de arte decorative, ma rog am profesat cat am profesat si am preferat sa merg in necunoscut in frumoasa Grecie. Nu totul e roz din prima, trebuie sa lupti sa obtii ceea ce-ti doresti. Pot spune ca arta e mult mai apreciata in strainatate decat in Romania, ma refer la adevarata valoare!

Bafta in ceea ce faci!

| agnessme a răspuns:

Nu mai pleca! poti fooarte simplu sa lucri de acasa... http://adv.justbeenpaid.com/? r=rh2h7V6zGi&p=jssbooster14 Incearca, nu vei regreta sigur. cauta pe youtube dovezi la acest job

| agnessme a răspuns:

Visele se implinesc! nu iti trebuie decat o sansa! Daca nu ai gasit inca un job perfect.......mai ai o sansa! http://adv.justbeenpaid.com/? r=rh2h7V6zGi&p=jssbooster14 poti simplu sa lucrezi de acasa. nu trebuie sa stii calculator, decat sa tastezi! BAFTA! SANSA TA!

| Dolwee a răspuns:

Si eu ador arta si cu liceul a trebuit sa iau o decizie grea, pentru ca totusi voiam sa mai stau acasa cu familia. Liceu la care voiam sa merg este Tonita dar m-am razgandit si voi erge doar la facultatea de arte. Totusi iti spun, daca vei merge in America trebuie sa stii engleza la perfectie. Eu stiu engleza dar mie cam greu cand trebuie sa conjug in rest o stiu foarte bine. Trebuie sa ai rabdare dar si cu arta poti sa ajungi in acea tara. Totusi nu te lasasi continua dar daca vrei sa mergi de acum iti va fi mult mult mai greu.