| anonim_4396 a întrebat:

Ma bate gandul dupa liceu sa merg catre medicina (specialitatea care m-a atras cel mai mult este neonatologia) dar as dori sa stiu cati ani se fac la medicina si care sunt facultatile de stat care se ocupa cu asa ceva. Si cat mai multe informatii despre un medic neonatolog. Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Indiferent ce specializare de medicina vrei, o faci de-abia dupa ce faci cei 6 ani de facultate de medicina generala. dupa facultate faci rezidentiatul si specializarea si o obtii pe baza de concurs, exista un numar de locuri alocat pentru fiecare specializare si dai examen sa poti intra la specializarea respectiva. facultati de stat de medicina sunt in Bucuresti, Iasi, Targu-Mures, Cluj si Timisoara. medicul neonatolog se ocupa de nou-nascuti, ii preia imediat dupa nastere si in principiu pina cand fac copilasii 1 luna, dupa care sunt preluati de pediatri. in fapt la nastere se ocupa de copii, are grija sa nu cumva sa le vina micutilor sa "plece" de pe lumea asta, sa nu fie bolnavi, se ocupa de prematuri, in mare cam asta fac neonatologii.

| PrecioussGirl a răspuns (pentru mixxjim):

Am uitat sa specific ca as dori facultatile de stat din Bucuresti, care sunt?big grin

| mixxjim a răspuns (pentru PrecioussGirl):

In Bucuresti e una singura de stat, Universitatea de Medicina si Farmacie Carol Davila http://umf.ro/

3 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

La medicina se fac 6 ani pe care esti obligata sa ii parcurgi indiferent de specializarea pe care ti-o alegi dupa ce dai rezidentiatul (examenul de la sfarsitul facultatii) deci practit poti face orice facultate de medicina din tara.
Rezidentiatul dureaza 4 ani timp in care lucrezi dar si inveti.