| anonim_4396 a întrebat:

Mai au sanse studentii sa se angajeze in timpul crizei?

9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Da, fastfoodurile si call-centerele au portile deschise.

Anna
| Anna a răspuns:

Da, exista joburi si programe special pentru studenti.Am fost la targul de joburi si intr-adevar nu mai erau asa de multe oferte de munca ca in anii anteriori si majoritatea joburilor erau in domeniul IT si marketing.

daniela
| daniela a răspuns:

Da pentru ca recrutarea studentilor se face oricum in cadrul burselor de job-uri, iar companiile sunt tentate sa angajeze studenti... bani mai putini, ii formeaza asa cum vor ei, si din cate stiu au si ceva ceva ajutor finaciar de la guvern

eileen
| eileen a răspuns:

Este greu si pentru absolventi si cu putina experienta, darmite pentru studenti. Ideea e sa accepti sa pornesti de jos...sigur vei gasi ceva.

lolita
| lolita a răspuns:

Da bineanteles, cu criza toti platesc putin si studentii nu au pretentii mai ales daca este primul job, succes.

| LoryM22 a răspuns:

Daca nu ai plie, mai ales in Bucuresti nu gasesti, eu caut de luni intregi si nimic, mai ales ca esti student, ori te duci la MC ca acolo accepta ca te storc de putere si te pune sa faci orice chiar daca doar vinzi produsele, faci si pe omul de serviciu.

| ciprian_8384 a răspuns:

Da; Conceptul de working student (cel putin in inginerie) functioneaza cumva la noi! Asta daca esti in anii terminali, pe domeniu, cauta sa faci proiectul de diploma la o firma de profil; sau practica; sau orice in domeniu la firma respectiva;

| ghem a răspuns:

Sincer, nu. cine isi asuma riscul sa ofere un loc de munca cuiva? e criza nu? de fapt criza asta nu e decat o scuza p disponibilizari si pentru escrocherii. nu cred ca stiti careva ce avantje are un student intr o companie su oricare loc de munca, nu? incepand de la salariul de minim10 milioane pana la discount-uri pentru diferite produse sau servicii. nu cred ca am avut privilegiul sa cunoastem aceste drepturi ca studenti, tocmai din faptul ca ni s au privat! de ce un angajator ar da mai mult unui student in loc sa si ia el parrea si studentul sa fie tratat exact ca un om obisnuit? sa fim realisti! psiholoaga are dreptate fast food urile, call center ele si terasele ( ca s a deschis sezonul) asteapta cu bratele deschise valurile de studenti dornici de munca asidua pe bani putini. so, my dear, enjoy living with your parents. asta daca au bani ca ei va intretin pentru moment.

| malecsia a răspuns:

Eu cred ca da... daca vrei sa muncesti gasesti de lucru. Mai ales daca esti tanar.