| CARMENCITA a întrebat:

Mai pun intrebarea inca o data.Cum gasesc un servici stabil cu contract de munca si salariul declarat la o firma serioasa care respecta legile? Nu m-a ajutat raspunsul primit de aceea mai intreb. Locuiesc in Bucuresti.Eu sunt serioasa, loiala firmei, ma preocupa ca firma sa prospere, stau peste program neplatita, si ei isi profita si mint si nu le pasa de afacere.Problema e ca au mintit si nu mi-au dat salariul promis si nici contract de munca si ma intreb daca as mai semna ceva cu ei cand nu le pasa ci doar se prefac ca le pasa ca sa prinda fraieri ca mine.Renunt sau nu?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @CARMENCITA!
Părerea mea este să începi să-ți cauți un alt job și când ești sigură că l-ai obținut să renunți.
O seară cu zâmbet și gânduri limpezi să ai!

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

II dai in judecata. Piata muncii la noi e cum e fiindca exista mult prea multe moluste ca tine care stau peste program si isi toaca nervii de-aiurea. Firma e "a lor" si devine "a noastra" in momentul in care am si eu cota din profit - atita vreme cit sint salariat, ma duc si rup masa alea 8 ore cit sint platit, cind s-a facut 18:00 sau cit trebuie ca sa fie gata programul, am zburat.

| reflection13 a răspuns:

Poti renunta si sa faci reclamatie la Inspectoratul Teritorial de Munca. Trebuie sa ai dovada ca ai lucrat la ei fara contract de munca (un act semnat de tine care in timp ce-ti exercitai atributiile de serviciu). Si daca cineva inspectorul care vine in control isi face treaba, bine nu le va fi. happy

| traveler a răspuns:

Orienteaza-te si tu nu sta si te autocompatimi,pina una alta daca nu ai alte venituri rabda sa treaca sezonul de iarna si intre timp caauta-ti frenetic de munca insa intreaba prin cunostinte,angajati de ai firmei vizate de tine,intra in vorba cu ei daca este posibil,iscodeste-i nu va trebui prea mult sa iti faci o o idee de patron, fetele vorbesc intre ele.ce naiba. nu este un capat de lume, nu fi disperata.Succes si fruntea sus.