| Madaalina12 a întrebat:

Medicina generala sau veterinara? De ce?

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Medicina veterinara e mult mai frumosa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că medicină generală... Nu am eu pasiunea aia de a steriliza bichoni, poate doar pisici sau alţi câini de talie mare.

| thalyslly a răspuns:

Veterinara,desi e mult mai grea pentru ca trebuie sa inveti mai multe specii de animale nu doar caini, cum cred unii...dar e mai frumoasa, si termini dupa 6 ani poti direct sa lucrezi nu mai ai nevoie de rezidentiat.plus un medic vetrinar castiga mai mult decat un medic uman.mai ales daca alege animale mici. oricum pentru medicina veterinara trebuie sa te obisnuiesti cu trezitul de dimineata si mersul in ferma in cizme, plus miros
dar la sfarsit astea nu mai conteaza.medicina veterinara nu inseamna doar catei si pisici.mai sunt si vaci, oi, cai
noi la Timisoara la medicina veterinara invatam 9 specii

| rippE a răspuns:

Personal as alege medicina veterinara deoarece e mult mai usor sa te descurci cu cainii, la ei exista in jur de 20-30 boli si invatate bine le poti detecta usor si stii cum sa procedezi de aceea timpul in care poti ajunge medic vet. e 2-3 in care doctori primari prin spitale incep de la 10 ani-20 de ani de studii. Depinde si ce iti place, sa scoti rinichi, operatii pe creier sau taieturi, cusaturi la caini happy