| ClaudiuMadalin1999 a întrebat:

Mi-am dat demisia si ultima zi a fost pe 30 august. Eu ma bazam maxim pe faptul ca o sa imi plateasca zilele de concediu pe care nu mi le-am luat si cand am vazut pontajul de pe luna septembrie am vazut ca acele zile de concediu au fost puse pe luna septembrie. Zile in care eu oricum nu veneam, pentru ca dupa cum am spus, ultima zi a fost pe 30. Acele zile de concediu sunt trecute pe septembrie, ceea ce inseamna ca o sa iau banii de pe urma lor abia in octombrie, ceea ce nu imi convine absolut deloc. Pot sa fac plangere la resurse umane in legatura cu asta?

Răspuns Câştigător
| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Raspunsul e simplu Claudia. Exemplu: Sa zicem ca ai lucrat undeva vreo cativa ani. Demisia ti-o poti da oricand si de oriunde din orice loc de munca - este un drept personal si nu esti obligat sa mai stai 15 zile la munca - odata ce demisia ai depus-o de a doua zi ai spus bye-bye la acel oc de munca. Este identic ca si cum vrei 3 - 7 zile nu te prezinzi la servici iar angajatorul prin lege iti desface contractul de munca prin absenta nemotivata-si-nejustificata din servici. In ambele cazuri angajatorul este oblicat sa iti plateasca la zi toti bani pe acea luna zi-la-zi ca si salariu, iar calculul referitor la concediu este astfel = in acel an daca nu ti-ai luat concediu nici o zi si demisia este in a doua jumatate a anului - banii de concediu ce iti revin de drept se calculeaza corespunzator lunilor care ai lucrat, ca exemplu asa: ai lucrat 6 luni si in iulie iti dai demisia - per total in 12 luni ca si concediu integral ca bani daca lucrai 12 luni real aveai sa zicem suma de 3000 lei bani de concediu - ai lucrat 6 luni si in a-7-tea luna pleci vei lua doar jumate din banii de concediu - angajatorul este obligat sa faca calculul si repartizarea banilor de concediu ce iti revin functie de cate luni ai lucrat. Daca nu procedeaza asa faci reclamatie la ei in scris la resurse umane si daca nu se conformeaza un jurist-consult pe legislatia muncii te v-a ajuta si iti v-a explica cum sa ai si dai in judecata care in aceste cazuri de litigii de munca este gratuit.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ti-ai dat demisia, ai anuntat in scris ca doresti sa ti se plateasca concediul de odihna, si sa nu-l iei?
Fiindca daca nu ai facuta cest lucru in scris, nu este vina contabilei.

| ClaudiuMadalin1999 explică (pentru Violleta2022):

La noi in preaviz nu se pot acorda zile de concediu asa ca nici prin cap nu imi trecuse ca o sa mi le bage asa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ClaudiuMadalin1999):

Deci o chestie discutabila... tu nu ai cerut si ei ti-au dat cum au considerat ca-i normal.

| Frank51 a răspuns:

Nu există o lege prin care să-i oblige să îți plătească la lichidare.

| Emma30555 a răspuns:

Important e ca îți iei banii pe ele. Ca sunt în octombrie nu mai contează. Dacă depui plângere nu cred ca ți le da mai repede asa ca nu vad rostul, dar da ai dreptate normal era, sa ți le plătească la lichidare

| justinmatei a răspuns:

Da este normal