| StefanDrg a întrebat:

Buna seara TPU! M-am vaccinat ieri 09.08 si inainte cu o saptamana am anuntat la munca ca urmeaza sa ma vaccinez prima doza pe 09.08. Si a doua doza pe 30.08. Au zis ca ok si sa aduc adeverinta de vaccinare. Conform legii trebuie sa-mi dea zi libera platita pentru fiecare doza. Am lipsit ieri de la munca si azi am dus la munca adeverinta de vaccinare si m-au tratat ca ultimul om fetele de la resurse umane si mi-au zis ca imi da zi libera fara sa ma plateasca. E legal asa ceva? Eu pe 5 septembrie urmeaza sa iau salariul pe luna august si fluturasul pe 6 sau 7 septembrie. Abia atunci aflu daca imi platesc cele 2 zile in care m-am vaccinat si am lipsit de la munca. Ce sa fac? Sa ma duc direct la ITM sa ii reclam pe 7 septembrie? Sau sa vorbesc cu cei de la resurse umane? Desi nu cred ca rezolv ceva cu cei de la HR. Help me please

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Ai lipsit ieri de la munca fara sa i ti dea voie seful? Ai lipsit de capul tau? Si mai vrei si bani? Trebuia sa discuti cu seful sa i arati dovada vaccinarii si sa vezi el cand poate sa i ti acorde o zi liberă, asa acum nu i ei nici bani si te iau si colegii la misto, e frumos?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Astepti dovada ca nu te-au platit, si mergi la ITM.
Sau eviti scandalul, vorbind cu seful tau direct.

| Zuzu1991 a răspuns:

Deci, daca te vaccinezi nici nu trebuie sa astepti sa isi faca efect cip-ul ca sa o incasezi! rolling on the floor

acum serios Salontan-ul ti-a dat un link, si eu as face ce a spus NoTurbina, as lua dovada de vaccinare si fluturasul de salariu si m-as duce direct la ITM si le-as face o reclamatie cu spume

si chiar te rog personal sa o faci, jigodiile astea nu invata pana nu se ard angry