| lukeblake a întrebat:

Daca am lucat la un supermarket din ianuarie pana in septembrie, iar atunci cand mi-am dat demisia mai aveam 11 zile de concediu neefectuate, ar fi trebui sa primesc banii pe ele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand depune o cerere scrisa la conducere. Daca nu se rezolva repede atunci ii poti da in judecata.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ar trebui sa primesti suma aferenta concediului de odihna neefectuat. Daca nu i-ai primit la lichidare atunci du-te si solicita-i acum.

| lukeblake explică (pentru Ioandelasal):

De la cine?

| Ioandelasal a răspuns (pentru lukeblake):

De la firma unde ai lucrat, respectiv de la conducerea acesteia.

| lukeblake explică (pentru Ioandelasal):

Am vorbit cu fost mea sefa si mi-a spus ca nu se plateste concediul deoarece nu am lucrat un an intreg

| Ioandelasal a răspuns (pentru lukeblake):

Fosta ta sefa habar n-are de legislatia muncii ori este de rea-credinta.
Sigur ca, daca n-ai lucrat intregul an, durata concediului de odihna va fi mai mica decat cea prevazuta in CIM, respectiv va fi proportionala cu timpul lucrat.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.144.(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
ART.146.(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2)În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parţial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.
(3)Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă."

| lukeblake explică (pentru Ioandelasal):

Ce ma sfatuiti sa fac in cazul asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru lukeblake):

In primul rand depune o cerere scrisa la conducere. Daca nu se rezolva repede atunci ii poti da in judecata.