| DarthRevan a întrebat:

Mi-ar place sa ma mut din Sibiu in Bucuresti pentru oportunitati de Business, si pentru a pleca mai usor in statele unite.Ce parere aveti?

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar din Sibiu ce te opreste sa pleci?

| relian a răspuns:

Si ce are a face ca vrei sa pleci in state cu mutatu la Bucuresti? Oportunitate de business da ai pentru ca e orasu mai mare, dar de plecat pe undeva poti pleca si dintr-un sat la fel de bine cum ai pleca si din Buresti.La ce te referi ca ai avea oportunitati dea pleca in state? Aia nu te primesc fctie de unde locuiesti, sau daca ai afaceri sau nu.Si in state vrei sa pleci ca ce anume? Vad toti pe aici comenteaza numai pe linga ce ai intrebat tu.Ca nu-i bine, ca nu sar duce acolo nici daca iar da aia casa masini auzi si tu.Stai ca prostu ala si te minunez cand vezi ce le poate cloci mintea unora, mai ales la romanii.Pai ba frate romanii aia vor de fapt casa moca, masini si nu cumva sa-i pui la munca, munca e straina de ei.Omu iti raspunde cel doare pe el nu ce te intereseaza pe tine laughing.In sf aia care spun de case gratis si masini ar face bine sa stea unde is, america nu-i pentru puturosi, acolo nu-ti da nimeni nimic moca.America nu-i Franta nu-i Germania unde ti se da moca mai stiu eu ce. Unia vorbesc probabil sau trezit din somn si au visat ceva naspa.Eu is in state de ceva vreme, daca ai ceva nelamuriri sau vrei sa stii ceva ma intrebi.Nu intreba pe cei care vin aici doar in vizita, aia au alte opinii si nici nu reflecta realitatea.Nu am vazut pe nimeni sa plece din state plingand.Dar probabil aia vi se arata, aia vi se da si voi aia credeti.Lunea asta se imparte in 2 America si restul lumii,sau am putea spune america e de pe alta planeta laughing cam asta e diferenta, dar asta o poate vedea, simti numa cineva car traieste aici si nu o luna doua. Daca vrei sa emigrezi vezi ca este un progra, Loteria vizelor se numeste, este free sa joci nu trebuie sa platesti nimic, doar ca pe anul asta sa inheiat deja.Se mai joaca la anul deacum prin octombrie, asta daca nu or sa opreasca astia, ca de vreo citiva ani sa discutat in senat sa opreasca programul, ca erau emocratii la putere.Acum cu noua conducere cine stie daca nu lor inchide.Am vazut oameni la 60 de ani care au venit aici cu programul asta.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Lasand la o parte ideile preconcepute pe care consider ca le are EmptyBook despre USA, in plus venind de la o persoana care nici nu a locuit vreodata acolo, eu ti-as sugera:

1. Evita Europa daca este posibil. Sunt multi romani, e aproape de casa si merg toti obositii nefacand cinste numelui tarii.

2. Daca tinta ta este sa ajungi in USA, te-as sfatui sa incepi sa aplici in fiecare an la diversity visa sau sa incerci sa ajungi in Australia si de acolo exista o viza doar pentru Australieni ca sa ajungi si sa lucrezi in USA. Apoi viza aceea se transforma in green card cu o oarecare smecherie.

Sau de asemenea sa ajungi in Canada si de acolo in USA ca si cetarean canadian.

Oricum ar fi, momentul in care ai cetatenie in canada sau Australia, ambele tari sunt la un nivel destul de sus ca sa nu suferi prea tare daca efortul pentru USA nu iti reuseste.

Dar nu uita ca atat in canada cat si in Australia trebuie sa aplici pentru o viza de imigrare si in general acest proces ia pana la 2 ani si este destul de scump. Apoi in oricare din aceste tari va trebui sa fii prezent in tara timp de 4 ani parca ca sa ieo cetatenia. Calea cu tara intermediara este mai sigura decat cea directa, si ofera backup in caz de esec. Calea directa... cam riscanta si fara backup.

Si nu uita, USA nu sunt singura tara in care se traieste mai bine. Alte tari ale lumii sunt mult mai indicate pentru asta, dar aici intervin foarte mult propriile preferinte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as pleca in USA nici sa imi dea o casa gratis + 3 Mercedesuri noi noute.

| DarthRevan explică (pentru anonim_4396):

De ce crezi asta? asta e punctul tau de vedere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarthRevan):

Este tara "mama" a rasistilor, feministilor, religiosilor. Oameni falsi si plini de basini. Desigur ca peste tot sunt mai asa dar nu asa rau ca acolo. Prefer Europa.

| DarthRevan explică (pentru anonim_4396):

Lasa ca nici ROmania nu e o tara mai buna,nu vezi cati tineri nu merg maine la vot,eu sunt unpic suparat mai mult pe tineri, ne plangem ca niste musiti de tara, si dupa tot noi comentam ca nu votam, oricum macar un parlament tanar sa fie.Nu ca oricum va fi rau, deci sunt de parere ca nici la noi in tara nu e mai bine ca acolol, macar americanii stiu sa isi iubeasca statul lor.Noi suntem niste oameni rai, reci si egoisti, ne interseaza doar de noi si atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarthRevan):

Daca crezi ca Americanii nu sunt rai, reci si egositi chiar te rog sa megi acolo macar o luna. O sa te intorci plangand acasa laughing. Nu zic ca Romania e perfecta sau macar buna dar nu e ce e acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarthRevan):

laughing Rectific. Esti perfect pentru America. Drum placut, sunt destui ca tine in Romania.

| relian a răspuns (pentru DarthRevan):

Lasal man in pace ca saracu nu stie pe ce planeta sta.Americanii is reci, egoisti ce mai spune.Vai de mama voastra.Nu stiu frate cum poate unu ca asta sa vorbeasca pe altii de rau? Cum poate oare un individ ca asta care merge si voteaza un puscarias, care voteaza niste condamnati sa mai scoata capu? Atit de mare a ajuns nesimtirea asta la romani? Pai se duc oamenii si voteaza pe unu care e in puscarie, care a intrat acolo ca i-a furat, si ei tot pe ala il voteaza primar? Pai nu-i de mirare cum gandesc, avem si aici un ex asta cu casa si mercedesurile lui.Asta vor romanii case, masini moca si ceva milioane la banca.Astai visul romanilor,fetele sa ajunga curv.e si baietii smecheri adica hoti mafioti, asta se arata la tv prin ziare, peste tot, numai asa vezi fete la tv nu este program sa nu bage o fufa de asta si uite asa toate fetele deja se viseaza ca si ele ar putea ajunge asa, adica curv. iar barbatii vad pe aia din guvern parlament fura la greu au masini bani vile aia viseaza deja si ei.Deci mai tot poporu asta viseaza ca le cade pleasca ceva si sau scos. Tara aia nici intr-o suta de ani no sasi mai revie.RO este deja irecuperabila si asta datorita oamenilor cei are. Daca tu asta de jos ajunngi sa votezi un puscarias, daca ajung sa votezi pe unu cati da o tuica, deja asta spune multe depre acei oameni.Aici in state daca ai avut probleme cu legea adio sa mai votezi, deci sa votezi nu sa mai si participi la alegeri ca primar senator etc.Pai daca tu un hot alegi alt hot ce mai e de spus? Lasa pe aia sa vorbeasca ca nu-i cu plata laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Eu cred ca tara voastra ( ma refer la Romania ) a ajuns asa din cauza la astia ca tine care le place sa manace rahat fara sa stie macar ceva despre o persoana. Vroiam sa pun punctul pe i spunand ca nu m-as duce acolo nici sa imi dea ceva pe gratis. Parca ai muncit tu cot la cot cu mine sa stii ce am si ce nu, vai de capul tau!

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu omule tara aia a ajuns asa din cauza la astia de genul tau care invata si pe altii sa faca ce fac ei si sa gandeasca ce gandesc ei.Esti jalnic asta e adevaru.Nu stiu cum ai curaju sa mai si spui ceva.Na muncit nimeni cu tine sau pentru tine, dar daca ai muncit ceva se vede prin felul in care vorbesti, te potri si ce ai.Ro deocamdata nu are nimic, poate datorii, si daca muncesti munca in zadar ce folos? Nu mai veni sa spui timpenii si altora tinele pentru tine, daca asa gandesti.Cum poati sa vii si sa spui ca america e o ce ai zis cand aia is economic, militar si ce mai vrei tu numarul unu? Pai ori esti dus cu capu ori sincer ai venit cumva din pestera? Vrei sa imi spui mie ca romanii nu-s hoti? Pai frate si eu a fost tot hot stai linistit, si eu am facut magarii acolo.Dar cel putin m-am trezit, am spus stai frate ca nu-i bine ce fac, cum fac, nu mai is vremurile alea cand erau comunistii aia si hai ca luam de aici de unde lucram ca nu se vede.Asta fac astia ce conduc acum RO ca nu mai au ce vinde fabrici uzine, acum trebuie sa ia de la cineva si jumuleste oamenii tot aia prapaditi.Si tu vii simi spui ca tot mai bine e in RO? Pai sincer eu cred ca ai ceva probleme serios vorbesc.Nu am nimic cu tine, dar sa vii sa spui balariile alea.Si voiai sa punctul pe i adica, nu stiu ce pct ai vrut sa spui sau ce ai vrut sa spui ca de fapt pana la urma ce ai vrut sa spui cu casa si masinile alea? Care este pct ala i? Adica asa de naspa e in america, asa de greu o duc aia ca tu nu te-ai duce nici daca tiar da ceva moca, ca dupa o sa fie de jale o sa mori de foame sau cum? Ca asta este pct ala i eu nu vad altu.Inseamna ca deja toti americanii or sa fuga in RO saracii nici nu mai stiu de ei is vai mama lor laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Ma bucur ca nu esti destul de inteligent sa fii psiholog ca nenoroceai vieti. Plus, daca erai inteligent iti dadeai seama ca ma refeream la oameni nu la economie, de asta am zis mai sus ca e tara mama a tuturor nebunilor. Dar la ce sa te iau eu in serios cand singur afirmi ca ai fost un hot bun de nimic inainte. Nu am furat un leu in viata mea si doar eu stiu cum am muncit. Cum am zis, tara aia a ajuns asa din cauza la astia ca tine care stiu doar sa fure si nu sa pura curul la munca. Vai de tine. Si-a gasit ce parazit sa faca misto de mine.

| DarthRevan explică (pentru relian):

Eu vreau sa ajut tara,dar tara nu ma poate ajuta pe mine sa evoluez intr-un mod inalt,adica sa fiu unul dintre cei mai buni oameni intr-un domeniu sa fiu in top,e greu sa faci asta din Romania, oamenii nu inteleg ca eu am un scop inalt, nu sunt multumit sa am o familie, un caine, o sotie si o casa, masina.NU sunt un om mediocru am incredere in mine, si stiu ca statele unite ar avea de castigat daca as fi acolo pentru ca sunt un om unic si rar, fiindca mi-am dezvoltat propria personalitate si am niste idei pe care altii nu le au, de asta vreau sa plec de aici, ca sa vin peste cativa ani si sa schimb ceva, din tara asta nu poti, am incercat.Si e degeaba, oamenii raman in rutina lor si in viata lor cu limite, nu vor sa iasa din zona de confort si sa isi bata capul sa inteleaga, ei efectiv nu le pasa si nu se implica. Uita-te ca nici macar la vot nu pot merge tinerii, eu am fost si am 18 ani, si totusi ma duc la vot, chiar daca iese cine iese.Macar o fac,si ma implic cu ceva,am ceva de spus,altii nu zic nimic asta e problema tarii,ca prea multi tac si nimeni nu face nimic, si ne plangem prea mult, de asta m-am saturat si vreau sa plec. Efectiv mi-a ajuns pe gat, sincer prea multi oameni care se plang, eu vreau solutii iar daca oamenii de aici nu ofera solutii, atunci PA PA SI VOI REVENI CAND AM SUCCES.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai mucea ai fost tu in state,ai locuit tu acolo,stii tu ce oameni sunt de te trezesti vorbind aiurea? Vad ca tot incerci so dai de gard,eu nu fac misto,tu esti ala care faci de altii pe care nu-i cunosti,deja cunosti tu pe americani.Te refereai la oameni nu la economie,ba dar esti rau nu gluma, dar ce economia o face tata mare sau cine? Si oameni aia is reci, rai cum spui tu? Iai conoscut tu sa afirmi timpeniile astea? Pai te asigur ca americanii is mai cinstiti, sociabili, respectuosi de milioane de ori decat romanii, iar decat tine e distanta ca de la o galaxie la alta.Esti un mucea care da cu ei pe unde apuca.Nu mai scrie ca nu-s curios de tine nici de ce spui.Omu ala a intrebat ceva, tu vii si raspunzi altceva, deci absolut nimic din cea intrebat.Si nu inteleg de ce, adica nu puteai raspunde are sau n-are oportunitati in Bucuresti, deja ai ajuns sa vorbsti despre oameni, despre americani masini case moca.Asa ceva numai la romani vezi, la cit de destepti se dau si asa mai departe.Raspunde ba nenorocitule la ce intreaba omu, ca nul interesa ce parere ai tu despre cei pe care nu-i suferi.Esti jalnic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Tu ai scris aici romane inteligentule, tu ai iesit din discutie. Acum hai, fuga fuguta sa furi un iphone sa ai si tu ce sa mananci de Craciun. Hai, usi usi.

| relian a răspuns (pentru DarthRevan):

Diferenta dintre statele unite si restul lumii este reflectata si de gandirea lor.Pai numai daca ne uitam in trecut si astazi ce vedem? toti oamenii astia mari, pana si Einstein sa mutata in state, alantu Tesla si asa mai departe toti au trait in state, deci de ce? Pt ca astia gandesc altfel decat in restul lumii aia e probleme, pentru ca la americani le pasa de ziua de miine, le pasa ce va fi peste o suta de ani peste sute de ani.Eu nu se gandesc doar ce fac azi, sau doar sa-i fie lui bine, asta nu prea pricep multi. Apoi americanii nu inlatura elitele, asa cum fac europenii si-au facut-o mereu.Americanii daca esti bun te iau linga ei te protejeaza, iti dau ce ai nevoie pentru ca stie ca esti valoros si le poti aduce bani.Aia acolo nu au inteles si nici nor sa inteleaga vreodata asa ceva.Romanii daca nu-i dai acu, dar acu in momentu asta nu este curios de tine.Adica ei gandesc de ce sa bage el bani in ceva daca nu-i iese astazi profit.Deci nu ai ce ajuta acolo sau pe cine sa ajuti.Trebuie avut in vedere ca in ro aia care au bani cum iau dobanditi? Pai erau nimeni, nu erau scoliti, nu erau cine stie ce de capul lor doar ca profitat de situatie, au facut ce fac si astazi. Uite diferenta intre oameni.In america toti is considerati oameni nu conteaza cine esti, de unde vii si asa mai departe, pe cand in europa se fac diferente, tu ca roman nu ai loc nici macar sa fii vinzator in itlia sau mai stiu eu unde, doar faci munci de jos pe care ei nu le prea vor.Pai aici poti sa fii orice iti doresti atita timp cit esti capabil, nimeni nu spune nu poti, sau stai ca esti roman sau esti arab.Toti sunt egali pana la proba contrarie.Pai ramii cu gura cascata cand vezi cum se poarta frate oamenii aici.Cind il vad pe mucea asta ca spune ca americanii is reci rai uite si tu sa vezi cam ce propaganda se duce impotriva americanilor aiurea.Dar oricum ii oare pe americani la palarie de ce spune nea mucea, lasa sa vorbeasca ca nu costa nimic.Deci america e pentru cine munceste, pentru cine este cinstit, si pentru cine e ste capabil.Presedintele de al coca cla e ste turc, a venit in america cu minile in buzunare era vai de mama lui, acum are salariu de un milion de dolari pe luna. Poti ajunge orice daca arati si nu asa usor.De aia am si spus nu vii in america si dupa cateva luni deja vrei sa ajungi nu stiu ce sau unde.Nu frate pentru ei esti necunoscut,ei nu stiu ce poti,nu stiu cine esti,deci trebuie sa te vada sa te cunosca,sa vada ce poti si daca esti capabil ajungi sus, daca nu aia e muncesti, duc o viata normala, simti ca traiesti, aia simti aici, ceea ce eu nu a simtiti nicaeri nici in franta nici in Italia nici in alte parti.Nu stiu asa chiar daca iti povesteste cineva nu prea ai cum intelege, trebuie sa fii aici sa traiesti sa muncesti aici ca sa vezi cum este sistemul, ce viata este cum este.Asa ca am fost eu in vacanta si nu m-a dat pe spate aia e poveste.Nu stu ce ar vrea oamenii a gaseasca in america? Ei probabil creed ca pe aici or fi extraterestri, ceva cladiri can filmele alea fantstice sau cine stie ce mai cred.In america gasesti OAMENI printre care poti trai frumos, linistit, cinstit, sa simti ca traiesti, ca nu te taraii, ca nu-si bate nimeni joc de tine.Ce zic eu este si din exp proprie nu povesti de mai stiu eu unde.Pai te duci aici sa mituisti politissti? Unia or sa zica da sunt balamuc am vazut in filme.A da multa du-te si traieste in filme atunci.E mult de zis, dar ca idee filmele is facute sa arate eltceva ce omu nu vede, ca doar asa il atrage sa se uite, altfel daca miarati ce stiu deja is plictisit.Nu zic ca vai e perfect pe aici dar dif intre aici si ro e ca la o galaxie la alta, sa nu zic si de UE la fel.Cum sa vii sa spui cai mai bine in ro? asa ceva sa fii batut in cap.Aici is legi de cand aparu america, nu-ti vine sa crezi, cum de au facut aia legile, ce minte au avut, deci is legi frate de la 1800 nemodificate nici acum. Daca stai si te gandesti ramai cu gura cascata.De ex in Texas constitutia e de la 1800 si ceva si e asa fara modificari de atunci si legea se aplica si acum si la situatia de azi si la situatia din viitor.Adica cum vine asta? pai aia ces frate is extraterestri sau ces.si vine unu mucea sa dea lectii sa invete lumea ca el in america nu sar duce nici dei aia moca masini case.pai problema este ca aici nu-ti da nimeni nimic moca. Vrei ceva trebuie sa muncesti.ai drepturi dar mai intii trebuie sa te achiti de obligatii, ceea ce un roman se pare ca nu prea intelege.Romanii vor drepturi restul nu-i pentru ei.Nui laud pe americani, asta o poate vedea orice om unde sunt ei si unde e restul lumii.Multi nici istorie nu stiu, vin si spun americanii care au furat de la altii.[Problema e ca ei oar fac afirmatii asa sa se afle in treaba, iar multi nu cunosc istorie, desi nu-ti trebuie istorie sa stai sa te gandesti cum aparu america si ceau furat si de la cine.Pai aici erau averi? indienii aveau doar arcuri si sageti si naveau orase, naveau decat corturi.Ok atunci ce au furat americanii? Ca le-au luat la astia terenurile da asta si europenii au facut-o si mai toate statele de acolo, marile imperii.Insa te uiti cea facut Germania, cea facut Italia, cea facut Anglia si Spania si Olanda si etc, aia da de aia poti spune ca au furat sute de ani la rand, au furat tot ce se putea fura din lumea asta si totusi unde sunt ei acum si undes americanii.Americanii au luat un teren pe care lau transformat intr-o tara si in doar 2 sute de ani ajunse putere mondiala.Cam despre asta e vorba, daca oamenii aici is rai daca is reci ala nu stie despre ce vorbeste.Gata ca nu vreau sa sriu romane si oricum pana nu raiesti aici ceva timp nu ai cum sa intelegi sistemul lo, r, pentru ca noi venim din alta lume cu un alt sistem si stii cum e greu te dezvezi de vechile obiceiuri.De aia nu poti vedea adevaru doar venind intr-o vacanta in state.Tu gandesti ca un roman ca un european, nu te dezbraci la usa de caracter stai is nou nascut si ti se imprima aici alt caracter.Eu am trait destul timp atit aici cit si acolo in ro in europa am muncit in ambele continente si pot sa fac diferenta pot sa vad diferenta.nu as da america pentru nimic in lumea asta, ca nu ai pe ce so dai. daca ar fi sa aleg sa merg in ro sau UE as alege ro dar asta doar daca nu pot pleca pe alta planeta laughing unde sa-i gasesc pe americani

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba mucea primul raspuns dat acestei intrebari este d at de tine. pune si mai verifica si sa vezi si ce ai spus.eu am iesit din discutie? eu cand am dat un raspuns nu tiam adresat tie nici un cuvint. Pune si vezi ce ai scris tu si cui si ce am scris eu si cui.ca am batut apropouri si la aia care scriu timpenii da,dar pana una alta nu iti adresasem eu tie nici u cuvint.iar la furat afla ca pe aici lumea e cinstita ba filozofule, aici nu mai furi, ori te schimbi ori te muti de aici, daca o fi fost ceva oamenii de genul asta care au trecut pe aici siau plecat, au plecat din cauza asta probabil ca nu se puteau adaptat, adica sa fie cinstiti sa munceasca si asa mai departe.Aici ce am vrut eu sa zic era ca daca esti hot aici devii cinstit, asa e facut sistemul lor.Deci nu ma duc sa fur un iphone ca am deja si nu trebuie sa furi ca nu-i frumos, poti lucra cinstit si iti poti permite sa iti cumperi ce vrei iphone ce masina vrei casa ce doresti, ceea ce tu ba mucea tu acolo no sa poti face.Nu ti-a spus nimeni tie sa pleci nicaeri, poate nu-i nimeni curios de ce faci tu sau ce spui tu, fiecare face ce doreste, deci tu te-ai bagat in vorba cu mine nu eu cu tine.Deci daca vrei sa raspunzi celui care pune intrebarea fa-o dar raspundei omului ce intreaba nu ce idei ai tu, sau ce crezi tu de baba cloanta, ala na pus intrebare ce-ti place tie sau ce case si masini moca ai vrea tu.Ala omu a intrebat simplu oportunitati sa faca ceva sa plece undeva, deci sa plece, na intrebat cum ar fi altundeva sau ca tu nu te-ai duce, sau cai mai bine sau mai rau. Daca era puteai sa-i raspunzi apoi sa iti dai cu parerea si depre cum ar fi altundeva, dar asta doar daca ai fost tu cumva pe acolo nu asa ce ti s-a bagat in capu ala sec cel ai.aia acolo asta va fac va indoctrineaza cu ce vor ei,va arata, va da numai ce vor ei, de aia aveti gindirea aia, care este gresita, total gresita, dar asta se reflcta sin nivelu de trai.Eu de craciun maninc ce vreau, aia e problema ca am prea multe de unde alege laughing maninc la ce restaurant vreau, sau pot cumpara sau comanda orice iti trece prin minte asta asa ca idee.lamurit? ei cand o sa poti si tu sa faci asa ceva in ro mai vino si stam de vorba, pana atunci stergeti mucii aia din barba si fa ceva util pe colo daca esti capabil de asa ceva.

| DarthRevan explică (pentru relian):

Putem vorbi? de asta, adica sa ma adaugi sa-mi trimiti niste mesaje? sa disuctam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Ba mucea sa le spui prietenilor tai maimuta crescuta pe garla ce esti. Nici nu imi mai bat capul sa citesc.

| relian a răspuns (pentru DarthRevan):

Da e ok, dar am mai spus pe aici ca au mai intrebat uniia.Viza pentru statele unite se obtine in urma unui interviu la orice ambsada din lume ai fi tu sau ai merge, deci nu trebuie neaparat sa fii in RO sa poti merge la ambasada lor sa soliciti o viza. Poti merge la orice ambasada de oriunde.Acum depinde c e vrei tu sa faci, adica doar sa vizitezi, sa mergi la munca, sa mergi la scoala sau sa emigrezi.In toate cazurile va trebuie sa obtii o viza cu specificul ei, cum am spus de studii, de munca etc.Ca asa emigrezi in state, ei au un program de emigrare, mau au asa Canda si Australia.In state programul lor se numeste Loteria Vizelor daca ai aauzit cumva, la care se poate inscrie oricine indiferent de citi ani ai avea, deci nu exista o limita de varsta, insa nu poti pleca daca nu ai cel putin 18 ani, adica sunt niste conditii ce trebuie indeplinite.Ca sa eviti orice eventuale probleme iti trebuie sa ai liceul cu diploma de bac si asta e tot pentru inceput ca sa poti participa, sau sa poti aplica, desi de aplicat poate oricine chiar de nu ai scoala, poti trece acolo ca ai avea, deci poti aplica, dar in cazul ca ai fi extras no sa poti face nimic ai jucat degeaba.De aia iis pune loterie ca sunt un anumit nr de locuri, se inscriu multi oameni, apoi un calc extrage nr ala si daca esti norocos sa fii extras atunci vei putea, deci vei putea nu a spus 100% sigur sa iei o viza.Se acorda anual 50 de mii de vize, deci vize nu castigatori.Cistigatori atit sunt 50 de mii de toti, nu doar din ro din toata lumea, adica din tarile ce ei le au istate, pentru fiecare tara is un nr fctie de citi emigranti legali sunt in state la ora respectiva.Mda scriu cam mult.Treb sa scurtez.Deci nu ai nevoie de inform astea momentan doar ma gandeam asa ca idee.Dar e bine sa scurtez.La loteria asta trebuie sa completezi o cerere online pe sitele guvernului american, dar lucru asta il poti face doar o singura luna pe an atunci este deschis sitele si doar atunci se poate depunde aplicatia aia.Nu e nimic conplicat nu trebuie sa platesti nici un ban, ot ce ai nevoie este o poza intr-un anume format, ce ei til zic in instructiuni.Deja este tarziu se joaca in luna octombrie si s-a inchis pe 7 nov deja.Deci tu poti incerca la anul daca e sa joci si daca nor sa inchida programul asta.Deci daca auzi ca se joaca tot timpul anului, si ti se cere si ceva bani pentru asta sa nu cumva sa platesti pe careva, aia is escroci, nu se plateste nimic, totu e gratis si se joaca cum am spus, orice alte info is minciuni.Sint f multi romani care incearca sa profite de altii mintind fac orice sa nu munceasca, ca na asa e la romani.deci anul asta nu mai e sa dus.Deci cam asta este joci la anul daca esti curios.Nu este nevoie decat de diploma de bac, nu trebuie sa fi muncit nicaeri niciodata, nu trebuie sa stii engleza delo deci nimic de genul asta.Ce trebuie sa stii e sa ai czier curat, adica nu probleme cu legea ca no sa fii admis la interviu, se cere cazier.mai trebuie sa fii sanatos, cel putin sa nu suferi de boli gen tbc si alte boli ce ei nu le accepta in programu asta.Deci cam asta e cu lotria asta, in cazul asta nu iti faci obligatii la nimeni, citigi o viza independent de cineva. Poti sa fii casatorit cu copii cu ce vrei nu conteaza toata fam va pleca.Chestia e ca nu-ti ofera ei nimic aici cand ajungi,deci ar fi recomandat ori sa ai ceva bani,ori sa cunosti pe cineva care te poate ajuta, macar sa stai la el o luna sau macar cu informatii, ceva amici, prieteni cai mai bine, asta daca nu ai bani sa iti inchiriezi tu ceva, dar tot ai nevpie de ceva informatii sa stii unde sa cauti un job cum e si etc.Astea is dupa ce cistigi. Daca esti extras la loteria asta in care aplici in oct, apoi se targe la sorti in aprilie anul urmator si incep sa-i cheme la interviu din toamna dar dureaza de cand aplici si sa zic pana ai pleca cam 2 ani max. Poti sa fii extras si sa nu pleci, sa nu fii chemat la interviu.De ce? Cum am spus se acorda hai sa luam pe RO nu stiu exact cate vize dar luam asa teoretic 1000 de vize.Ok se inscriu oamenii se trage la sorti.Cum sta treaba dupa? Primul extras este chemat primul la interviu si tot asa.Se acorda vize la toti membrii din familia aluia.De ex e cineva casatorit, are si copii ala asa trebuie sa mearga cu tot ce are, deci va lua mai multe vize, in cazul unui casatorit doar se da vize, daca ai si copi se dau si ala aia.ca urmare s-a dat primului 2 vize deja ultimul al 0 mielea deja este scos ala cea fost extras al 1000.este scos afara n-o sa mai fie chemat.De ce? pentru ca se dau doar 1000 de vize nu 1000 de extrasi.Deci trebuie sa ai norocul sa fii extras si printre primii sau pe la mijloc cumva. Daca esti extras la sf sanse is f putine ca putini is cei care sunt singuri. Daca toti cei 1000 de ex ar fi singuri atunci toti or sa fie chemati la interviu.Dar majoritatea is casatoriti, au familie copii.Asta este loteria asta.Alt mod sa emigrezi este sa te casatoresti cun cetatean american.Asat este mai rapid decat cu loteria atit ca sa pleci acolo cit si sa obtii cetanenia americana.Singgura problema mare este cine te ia de barbat sau femeie, asta probabil ca e si mai greu decat sa cistigi la loterie.Alte vize care se acorda is de turist, de studii si de munca, dar vizele astea nu-ti dau nici un drept acolo, nu iti asigura nici un viitor, adica nu vei aputea sa devii cetatean.Ai viza de studii o ai pe durata studiilor si aia e tot, dupa daca ramai deja devii ilegal. Daca ai viza de munca la fel e viza pe durata cit muncesti daca ramii dupa devii ilegal. Odata devenind ilegal sansa c a tu sa mai faci ceva se reduce mult, singura optiune sa poti deveni cetatean in cazul asta fiind casatoria cun cetatean american, altfel vei ramane tot timpul un ilegal.Si crede-ma ca nu-i asa d usor sa fii ilegal, adica din pct meu de vedere, adica sa poti duce o viata normala, sa fii linistit.Nu ca aici tear ina cineva ca esti ilegal.Aici daca esti ilegal nu te intreaba nimeni cei cu tine, sau daca te opreste politia nu-s curiosi ca esti tu ilegal, adica nu-ti face nimic.Nimeni nu-ti face nimic aici daca esti ilegal,doar in cazul cand stiu si eu incalci legi furi si esti prins,sau omori, sau chestii de astea atunci cred ca or sa te extradeze sau oricum nu conteaza asta.Dar sa fii ilegal trebuie mereu sa fii ajutata de prieeni sa iti inchirieze ei ceva aptm, sa depui banii munciti pe numele lor, si alte alea ca ilegalii nu pot sa aiba cont a banca, nu pot inchiria, nu pot cumpara nici masina aici.Deci ilegal inseamna sa te rogi de unu altul sa te ajute si nu cred ca aia e viata, desi is f multi pe aici si ilegali, nu romani dar is si romanii am vazut mai ales romani unguri. Daca ai intrebari spune si daca pot iri raspund.Eu spun ceva numa daca e 100% sigur nu radio sant nu povesti.Ok ies in oras mai vorbim altadata daca ai ceva neclaritati.aIti pot da si link-ul cu sitele guvernului dar nu ai ce mai vedea, doar evetuale instructiuni ca is sin romana, daca vrei spune siti dau adreesa.

| RaduCadar a răspuns:

Esti cam slab dezvolat psihic, daca esti fata te primesc eu in lagare ca pe vremea lui Hitler.