| unku a întrebat:

Militar in rezerva

In ce consta a fi militar in rezerva?
Eu stiam ca faci o pregatire si in caz de razboi, vei fi chemat sa servesti tara. Din cate stiu eu, esti platit chiar daca esti in rezerva.
Eu lucrez in IT acum. Nu s-ar merita sa ma inscriu ca militar in rezerva pentru a primi alte beneficii, cum ar fi "salariul"?

As dori mai multe informatii, deoarece mi se pare cam vag site-ul MAPN.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Nu primesti nimic cat timp esti in rezerva happy Esti in rezerva doar dupa ce iti termini stagiul militar cum se face inainte sau dupa ce iti expira contractul de militar angajat acum.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O persoana care efectuat stagiul militar, indiferent de conditii, va figura in rezerva armatei pana la o anumita varsta(soldatii si gradatii mai putin, ofiterii mai mult), in functie de gradul pe care il are, putand fi chemat sub arme la nevoie. Nu se primeste salariu de la MApN pe timpul cat figurezi in rezerva. Numai bine!

| mixxjim a răspuns:

Singurii care primesc ceva in timp ce sunt in rezerva sunt pensionarii care provin din armata, ofiteri, sub-ofiteri si maistri militari, care sunt si ei considerati "in rezerva" pana pe la 60 de ani parca - adica pot fi chemati in caz de ceva, fara legatura insa cu banii primiti ca pensie. cei care au facut armata ca simpli soldati, care au satisfacut stagiul militar sunt tot "in rezerva" dar nu primesc nimic. "in rezerva" inseamna ca se poate apela la ei in caz de nevoie, este o rezerva de forte, dar nu le plateste armata decat strict atunci cand sunt functionali.