| AndreiJ a întrebat:

Momentan sunt la facultatea de Drept. Dupa ce termin cei patru ani nu dau la master si m-am gandit sa dau in armata. Vreau sa ma ajutati cu ceva sfaturi si sugestii la urmatoarea intrebare. Se echivaleaza cu ceva facultatea de drept in domeniul militar? Spre exemplu, am o cunostinta care a facut facultatea de fizica si a dat in armata, ulterior a facut aproape un an cursuri de pregatire si are grad de ofiter ceea ce este interesant deoarece sa ajungi la acest grad iti trebuie Academia Balcescu sau ceva ani buni de experienta in domeniu. Asadar, ce spuneti, ajuta dreptul in avansarea in grad sau nu se ia in considerare?

Răspuns Câştigător
| Tibilw a răspuns:

Desi nu am cunostinte concrete care ar putea ajuta, indraznesc sa dau cu presupusul. Sincer, in cazul cunostintei tale, deznodamantul era usor de anticipat pentru ca fizica conteaza mult in domeniul militar (lucru pe care l-am auzit de la diverse persoane), pe cand dreptul nu stiu sa fi avut vreodata ceva de-a face cu domeniul militar. Dupa parerea mea, nu ar trebui sa se ia in considerare pentru ca nu mi se pare ca ar avea vreo treaba; dar, neavand cunostinte clare, nu garantez happy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinere! du-te spre administratia nationala a penitenciarelor se castiga ff bine
la inceput pleci cu un salariu net de 2200 lei

| CrazyM4x a răspuns:

Nu se echivaleaza, si mai nou, din 2010 poti aplica pentru armata doar daca ai sub 21 ani. Daca era o facultate de stiinte reale : matematica-informatica, fizica, stiinte ale naturii, chimie etc. se echivala. Si puteai urma mai departe o scoala de ofiteri. Am vrut si eu sa aplic, dar pana la urma m-am razgandit. Oricum, eu mai pot intra, ca abia acum termin liceul, dar cand m-am interesat, mi s-au oferit toate informatiile la vremea respectiva.