| frozennnnnnn a întrebat:

Neata TPU.
Am nevoie urgenta de un raspuns serios.
Trebuie sa anulez un interviu programat pentru astazi, din cauza ca intre timp am incheiat un contract cu un alt angajator.

Si as avea nevoie de ajutor in formularea mailului pentru anularea interviului de astazi, pentru ca nu am mai scris niciodata un astfel de mail.

Mersi anticipat

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Cred ca trebuia sa-l faci de ieri.deci-domnule... subsemnaatul, treebuia sa ma prezint la interviu, dar din cauza unor probleme nu m-am putut, sau nu ma pot prezenta.cu scuzele de rigoare-numele tau.

| CataC a răspuns:

Buna

De ce vrei sa faci asta?
Gestul este politicos, dar risti sa se transforme intr-o conversatie in care sa ti se ceara explicatii.
Banuiesc ca nu vrei un viitor in compania respectiva, altfel te-ai fi prezentat.
Daca esti un candidat valoros si te scuzi, vor incerca sa te reprogrameze si cazi din lac in put.
Daca le spui ca nu te intereseaza jobul/compania, iti inchizi o usa.
Daca le spui ca ai semnat cu altii, din nou, le desconsideri compania.
Nu pare elegant, dar cel mai elegant este pur si simplu sa nu te prezinti, altfel le pierzi timpul si risti sa te pui intr-o pozitie defavorabila ori pe tine ori compania respectiva.
Dovada de neseriozitate oricum dai fata de compania respectica, si cu mail si fara email.
Dar cu email le pierzi timp suplimentar si te pui intr-o lumina proasta.

Parerea mea

| PeFuga a răspuns:

Din pacate raspunsul meu vine prea tarziu. Eu ti-as fi sugerat sa fi mers oricum la acel interviu pentru simpla experienta. Te-ai fi distrat mai ales ca nu ai fi avut nimic de pierdut si nu ai fi fost stresat...