| MadRaven a întrebat:

Negruzzi Stiinte ale naturi, Racovita Stiinte ale naturii sau Eminescu Stiinte ale naturii?
Care e cel mai bun,la care se invata cel mai mult si cel mai bine.
Pentru cei care sunt la unul dintre aceste licee, cum e acolo?

3 răspunsuri:
| MyWorld a răspuns:

Eu sunt la emi si iti pot spune ca atunci cand am intrat la clasa asta au fost vreo 7-8 copii ( fete, de fapt ) care aveau medii de raco sau ngz, dar au ales sa vina la emi, pentru ca, nu doreau sa devina robotei. In principiu, la emi, ti se da, intr-un fel, libertatea sa alegi pe ce materii vrei sa te axezi ( dar bineinteles ca daca esti la stiinte vei fi ceva mai solicitat la bio, fizica si chimie ), iar, la materiile de care esti interesat, ai ocazia sa inveti mult mai mult decat cere programa ( pentru ca profesorii is foarte deschisi in momentu in care vad ca te intereseaza cat de cat materiile respective si iti pun la dispozitie ceva mai multe materiale, te lasa sa faci experimente pe cont propriu, de exemplu, iti ofera multe oportunitati). Cam asta este diferit la emi: faptul ca se doreste ca fiecare elev sa fie unic, adica sa poate face performanta in ceea ce il atrage. Nu stiu de celelalte licee, decat de racovita si anume ca multi se transfera dupa primul semestru sau primul an, pentru ca este prea greu. Din ce am auzit eu, cine s-a transferat de la emi la alta scoala a facut-o pentru ca isi dorea sa fie la racovita, de exemplu, pentru ca acolo a invatat si in 5-8. De asemenea, este bine cunoscut faptul ca raco si ngz au dotari ceva mai bune decat emi.
Cam atat am sa iti spun, sper ca ti-am spus cat de cat ceva util sau, macar, interesant.
Tu la ce scoala esti?

| MadRaven explică (pentru MyWorld):

Eu sunt dintr-o comuna din Iasi, Halaucesti, nu stiu daca ai auzit de ea laughing
Pai eu cam asta caut, nu vreau sa ma axez chiar pe fiecare materie.
Mi-ar placea sa pot face performanta in materiile care ma pasioneaza.
Profesorii cum sunt? Severi, exigenti, intelegatori?
Prin dotari te referi la?
Tu de unde esti? Unde ai facut clasele 1-8?

| bellakiss a răspuns:

Pai la racovita e se invata cel imi bine biologie si chimie din cele enuntate binenteles. la lva se rupe cu bio si chimie e foarte buna incadrarea la clasa respectiva.