| Dontspeek a întrebat:

Nu stiu ce facultate sa aleg! Eu mi-as dori medicina, dar ce alte facultati sunt de viitor?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi și aici: www.alegefacultatea.ro
Toate facultățile sunt o loterie în prezent, ești propriul tău arbitru.
Pa, pa.

| Floreenofficial a răspuns:

Medicina va fi intotdeauna de viitor! Si limbile straine cred ca sunt de viitor si meseriile din domeniul IT, dar si dreptul e un domeniu de viitor.Succes orice vei alege! happy

| IrinaAndreea a răspuns:

Si eu tot ceva in IT iti recomand, bineinteles daca iti place. Daca nu, medicina e o idee si ai putea chiar sa alegi stomatologie, se fac foarte multi bani din asta. Si din limbi straine se poate castiga bine, doar sa fie ceva mai putin intalnit, gen portugheza etc.

| kar1GaNNN a răspuns:

Informatica, economie ( poti alege ) dar in viata trebuie as faci ceea ce-ti place.
Axeaza-te pe ceea ce te pasioneaza de acum.

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Dupa parerea mea o cariera in IT este perfecta in ziua de azi. Facand facultatea de automatica si calculatoare, dupa licenta primesti o diploma care cantareste mult la cv-ul tau. Te angajezi relativ usor iar salariile nu sunt doar multumitoare. Poti alege o anumita ramura... programare, web design, pagini html, editare de filme, hard, inginerie, electrotehnica... ideea este ca trebuie sa te pregatesti din timp iar daca nu ai avut un liceu cu profil mate-info macar daca nu intensiv este destul de greu la inceput sa tii pasul. Daca te apuci de invatat serios insa vei reusi happy.
Asta e parerea mea cel putin... Mult succes!

| Ruxandra15 a răspuns:

Nu trebuie sa faci neaparat facultatea in Romania.Medicina din Germania este foarte buna si daca vrei sa fi medic du-te in strainatate castigi in jur de 8.000-10.000 de euro pe luna. In Anglia un sofer are 10.000 de dolari pe luna deci gandeste-te cat poate avea un medic. Dreptul. Daca ai gura mare si nu te lasi pana nu obtii ceva poti deveni avocat. Facultatea de litere. Traducator, profesor bine-nteles ca in strainatate poti sa fi profesor nu la noi cu 1500 de lei pe luna.

| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Facultatea de medicina e buna. Mai e si arhitectura si academia.

| Mέℓℓ a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa te dai la medicina, decat daca ceeace vei face te va pasiona, astfel incat sa treci peste zilele obositoare, anii grei etc, dar daca tie iti place, go.
Desigur, mai e si Dreptul, care dureaza 4 ani (nu e mult, spre deosebire de medicina sau altele), dar trebuie sa suporti procesele si alte chestii, insa poti avea cariera ca avocat, notar, judecator sau executor juridic.
Pana la urma, e decizia ta, si decat sa-ti irosesti anii facand ceva ce nu-ti place, mai bine gandeste-te ce-ti place cel mai mult.

| DanielCross a răspuns:

Economie,informatica,chiar si arhitectura..Succes!