| cristinavidenie a întrebat:

Nu ştiu ce facultate să aleg, prin urmare vreau să mă informez. Aş dori să aflu, în principiu, ce job ajungi să practici, ce specializare ai după ce termini anumite facultăţi. Vreau să menţionez că-mi place engleza şi ador călătoriile. Ce-mi recomandaţi? Mă gândeam la ceva legat de turism [dar nu ştiu cât de bănoasă o sa fie meseria după] sau la medicină [aici marea problema e că ies dupa 349869875 de ani].
Deci chiar nu ştiuu. Vreau să încep meditaţiile pentru materiile care-mi vor trebui la admitere...
Alte idei de facultăţi? [şi specializările]

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
www.alegefacultatea.ro
Baftă.
Pa, pa.

| LoryM22 a răspuns:

Fa un curs de stewardesa ca ai sa calatoresti mult si e foarte banoasa si in acelasi timp ai putea face ceva la id ca oricum dupa facultate nu prea iti gasesti de lucru doar cu pile asa stai cu praful pe dipoma, ai putea limbi straine sau turism.

| scarly86 a răspuns:

La medicina dupa ce termini nu ai drept de practica decat dupa ce ti dai rezidentiatul, la finalul caruia iesi medic specialist in specialitatea aleasa. iar la 5 ani dupa examenul de specialitate iti dai primariatul si iesi medic primar. dupa ce termini farmacia, primesti drept de libera practica in orice tara ue si nu i obligatoriu rezidentiatul ori masterul.la medicina faci 6 ani de faculta plus 3-7 ani de rezidentiat. iar la farmacie faci 5 ani si daca ti alegi si rezi, mai inca 3 ani sau masterul de un an cu o taxa de 3000ron/an.in timisoara ata este

| multimoak a răspuns:

Gandeste te ce ai vrea sa faci in viitor si pe baza a ceea ce ti doresti vei afla ce facultate sa ti alegi... fa o lista cu meseriile la care visezi si apoi incepe sa tai una cate una pana ajungi la cea dorita cu adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedagogic

| coosmin24 a răspuns:

Daca iti place engleza, ai putea sa te duci intr-o tara unde se vorbeste engleza si sa te angajezi acolo! Ca ce sa te angajezi? E imposibil sa nu gasesti o specializare! In strainatete se castiga bine indiferent de job. Iar facultatea...DE LIMBI STRAINE

| never2say4never a răspuns:

Ce zici de facultatea de economie. are urmatoarele specializari:

Economie generala si comunicare economica
Economia comertului, turismului si serviciilor
Contabilitate si informatica de gestiune
Economie si afaceri internationale
Management
Marketing
Informatica Economica
Finante si Banci - LB. ENGLEZA

Poti fi administrator, contabila... si multe alte job-uri.