| lolita16ask a întrebat:

Hey! Intrebarea mea este urmatoarea as vrea sa devin medic in dermatologie estetica imi place mult a fi medic nu ii ceva care poate sa fie oricine si am ales ramura aia pentru ca ma pasioneaza mult si nu as dori ceva care presupune operatii iar dermatologia cred ca nu presupune operatii drastice.intrebarea mea este ce informatii imi puteti da despre facultate alegerea acestui job beneficii parti slabe salariu cum sta cu anii de studiu pe ce ar trebui sa ma axez acum (sunt la profil uman filologie nu sunt nici prima nici ultima care a ales medicina dupa liceu ) ce imi puteti spune despre asta. merita?! Intre medic dermatolog jurnalist relatii internationale (traducator) si psiholog unde as castiga mai mult si si job-ul sa imi placa.

7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu conteaza profilul liceului pentru ca poti invata singura acasa sau poti lua meditatii.In primul rand depinde in ce oras vei da admiterea. Unele facultati de medicina au examen numai la biologia de a11-a(anatomie)in timp ce altele au la bio+chimie.Nu va fi greu daca intr-adevar te pasioneaza.Multa bafta!happy

| Kaℓi a răspuns:

Nu cred ca exista specialitatea asta. Exista dermatovenerologie si chirurgie plastica si reconstructiva. Probabil pentru a deveni medic dermato-estetician trebuie sa faci mai multe specializari.
Sau ai putea sa faci un curs de cosmeticawinking

| JeSuisElle a răspuns:

Sunt unele facultati la care o sa-ti trebuiasca doar biologia si clar ca la medicina o sa castigi mai mult desi 6 ani o sa faci facultatea, la restul daca nu te duci in strainatate nu ai sanse.

| lolita16ask explică:

Dau fundita!

| lolita16ask explică:

Am nevoue de chimie? fureaza la fel de mult ca celelalte domeni?

| Kaℓi a răspuns (pentru lolita16ask):

Normal ca ai nevoie de chimie happy si pentru admitere, si pe parcursul celor sase ani de medicina...
Ar trebui sa vorbesti cu un consilier vocational.

| micuzaaa a răspuns:

Eu una zic sa te faci medic dermatolog acum decizia este a ta numai depinde de tine dar cred ca cel mai bun job este asta dintre variantele tale