| Silvia93 a întrebat:

Nu stiu daca este bine unde postez dar am nevoie de ajutorul vostru urgent.
(mentionez ca am 21 de ani, nu 14 si nu as dori raspunsuri fara sens sau jigniri)
Sunt nascuta in strainatate dar crescuta in Romania.
Pot spune ca este mult mai diferit in strainatate decat aici, cu totii o stim.
Va trebui sa ma mut in Italia de tot pentru ca am gasit de munca si un loc unde sa stau ..problema mea este,obisnuita cu oamenii de aici,cu obiceiurile,glumele, traditiile si tot felul.
, imi este frica ca nu ma voi integra..am stat 2 ani in Italia si nu prea aveam prieteni desi ieseam zilnic. tinerii de acolo sunt mult mai sofisticati, pe bani lu` mami si tati..eu insa sunt crescuta de bunica mai 'cu bun simt..mai "dai si lui ca o sa ai si tu maine" ..cu ieseli in parc la un suc cumparat de la alimentara..cu mici chestii care pentru ei nu conteaza.
Ei isi dau intalniri in restaurante si tot felul.
Am incercat in acei doi ani sa ma integrez,sa fac ca ei, sa am obiceurile lor...dar chiar nu am reusit, era un baiat acolo pe care am incercat sa ii fac pe plac ca pana la urma sa ma numeasca tiganca (dupa ce am plecat din tara si i-am cerut prietenia pe facebook) si sa imi spuna ca sunt antipatica.

Oare este bine sa incep un nou capitol din viata acolo?
Sunt 50% convinsa ca ar merge deoarece am o fosta prietena din copilarie plecata acolo de 4 ani si o vad diferita..are aproape tot ce isi doreste desi mi-a spus ca a muncit mult pentru asta. Ea are 26 de ani, si si-a cumparat o masina.a dat de permis..si a facut doua trei prietene cu care iese aproape zilnic in club / la mare si tot felul.iar eu inca stau in casa si ma uit pe geam cum se pupa cuplurile.
Nu sunt o fata urata sau nesimtita, sunt descurcareata in anumite situatii chiar daca sunt mai naiva insa am trecut prin multe in viata si imi este frica de esec.din nou.

Imi cer scuze ca am scris atat, un sfat va rog? Multumesc.

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Du-te, nu iti fa probleme. Totul e la nivel mental. Nu incerca sa fii cum nu esti, peste tot inca mai sint oameni normali la cap. Totul e sa ii gasesti pe cei asemeni tie. Nu de alta, dar nici in Italia nu cresc toti in puf. Plus de asta, nu e important sa ai o masina sau bani de iesit in club, ci sa fii OM si sa lasi ceva in urma.
P.S. Nu, nu e vorba de "strugurii acri". Am bani de trecut strada. Nu inot in ei, dar nici nu am rate si nu ma culc cu burta goala. Problema e ca pentru foarte multi sensul vietii e complet eronat, la fel ca si valorile si lucrurile care conteaza cu adevarat.

| express11 a răspuns:

Esti o fata de treaba, cum putini am mai ramas in tara asta.italianul,de fapt italienii sunt tigani si sunt un neam corcit.doar pe timpul imperiului roman luau sclavi si faceau copii-rezultatul-italienii de astazi, adunaturile europei, asiei samd.fii mai sigura pe tine.