| ZaharescuCostin a întrebat:

Cum pot face o fata antipatica de vreo 20-23 de ani sa vorbeasca cu mine? Este Italianca si stau in Italia. Ofer funda la un raspuns mare si bun.

Răspuns Câştigător
| VanesaParadis a răspuns:

Daca nu-i place de tine? Sau poate e genul ca ii place si are fite.Te prinzi din comportament.In general ajut-o cu ceva sau daca e genul cu fite faci si tu fite, te afisezi pupand-o pe alta doua saptamani sau o luna si vezi ce iese.Mai poti afla daca te place intrebandu-i prietenii sau sora daca are.

Răspuns utilizator avertizat
| VanesaParadis a răspuns (pentru ZaharescuCostin):

Mie imi apare cu funda raspunsul, stai linistit.

Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Insisti inteligent. Asta daca sunteti inteligenti.

Vrei raspuns mare? Poftim:
Pe baza studiilor volumetrice și funcționale (IRM volumetric, IRM funcțional, PET), cercetătorii au arătat că există diferențe semnificative între dimensiunile amigdalei cerebrale la persoanele homosexuale și heterosexuale.[21] Astfel, creierul bărbaților homosexuali seamănă cu cel al femeilor heterosexuale și cel al femeilor homosexuale seamănă cu cel al bărbaților heterosexuali. Aceleași diferențe de mărime și corespondențe au fost constatate și pentru nucleul INAH 3 (cel de-al treilea nucleu interstițial al hipotalamusului anterior), în studiul lui LeVay.[22] Alți cercetători au observat volumul mai mare al comisurii anterioare[23] – o serie de cabluri de mare viteză care conectează cele două emisfere ale creierului. Această structură, care este mai mare și la femei, se pare că ar fi responsabilă de diferențele dintre sexe referitoare la capacitățile cognitive și limbaj, date care nu fac altceva decât să confirme capacitățile de exprimare superioare ale femeilor și bărbaților gay.[23] Ivanka Savic și alți cercetători suedezi au evidențiat că asimetria anatomică dintre cele două emisfere cerebrale, specifică bărbatului heterosexual, nu se observă la bărbații homosexuali.[24] Aceste studii arată că există diferențe între homosexuali și heterosexuali în zone ale creierului care nu sunt direct implicate în atracția sexuală.

Studiile genetice au dus și ele la evidențierea unor diferențe înnăscute între heterosexuali și homosexuali. Niklas Långström a cercetat rolul genelor în comportamentul bărbaților gay, examinând orientarea sexuală în cazul perechilor de gemeni adulți. A observat că gemenii identici, care au aceleași gene, au de cele mai multe ori aceeași orientare sexuală, spre deosebire de cei care împart doar jumătate dintre gene, unde probabilitatea de a avea aceeași orientare sexuală este mai redusă.[25] Concluzia la care a ajuns este că 35% din orientarea sexuală se poate atribui influenței genetice, în timp ce restul de 65% sunt urmare a unor factori care încă nu au fost identificați.[25]

În 2014, cercetătorii au confirmat că există o legătură între homosexualitate și o regiune cromozomală specifică. De asemenea, interacțiunea complexă între gene și mediu influențează aceste aspecte, potrivit unui raport realizat de Academia de Știință din Africa de Sud.[26] Studiile asupra familiilor subiecților arată că bărbații homosexuali au mai mulți frați mai mari decât cei heterosexuali. Pe de altă parte, cele făcute asupra gemenilor monozigoți au necesitat o analiză complexă și luarea în calcul a mai multor factori. Cercetătorii au apelat la epigenetică,[27] știința care se ocupă cu studiul modificării genelor în raport cu factorii externi.

Așa-numiții epi-marks constituie un "strat" suplimentar de informație adăugat structurii genetice, pentru a controla expresia genelor. Genele conțin instrucțiunile de funcționare, dar epi-marks controlează modul în care sunt urmate aceste instrucțiuni: când, unde și în ce măsură o anumită genă se exprimă în cursul dezvoltării.[28] Acești epi-marks sunt, în mod obișnuit, creați la fiecare generație, nu moșteniți, dar cercetări recente demonstrează că, în unele cazuri, ei pot trece de la o generație la alta și astfel pot contribui la similarități între persoanele înrudite, imitând efectul genelor comune.[29] Anumiți epi-marks legați de sex, produși în perioada de început a dezvoltării fetale, protejează embrionii de ambele sexe de efectele variațiilor considerabile ale nivelului de testosteron din corpul mamei, variații care au loc în mod natural în cursul sarcinii.[28]

Organismul femeilor produce și el, în mod normal, testosteron, în cantități mult mai mici însă decât organismul masculin. Astfel, acești epi-marks specifici împiedică feții de sex feminin să fie masculinizați, în cazul în care au de-a face cu niveluri de testosteron anormal de mari și protejeză feții de sex masculin de efeminare, în cazul contrar.[30] Diferiți epi-marks protejează diferite caracteristici ale corpului de masculinizare sau efeminare: unii afectează organele genitale, alții identitatea sexuală, alții orientarea sexuală.[30] În rarele cazuri în care acești epi-marks sunt transmiși de la o generație la alta, de la tați la fiice sau de la mame la fii, ei pot produce efecte inverse,[28] precum feminizarea unor trăsături la băieți și, în mod similar, masculinizarea unor caracteristici ale fetelor.[30]

Anumiți epi-marks implicați în dezvoltarea sexuală și care i-au protejat pe părinți de variațiile nivelului hormonilor sexuali în perioada fetală pot, uneori, să fie transmiși generației următoare și să determine apariția homosexualității la copiii de sex opus ai acestor părinți.[31] Fiecare femeie are doi cromozomi X, iar oamenii de știință au descoperit că în cazul celor cu copii homosexuali, unul dintre ei este inactiv. Acest lucru sugerează implicarea cromozomului X în determinarea orientării sexuale. De asemenea, factorii externi precum drogurile, chimicalele, compușii toxici sau pesticidele au un impact semnificativ asupra ADN-ului, putând chiar să interfereze cu sistemul endocrin al femeii însărcinate, afectând nivelul hormonilor sexuali și în fetus.[32]

| Reghqen a răspuns:

Eu stau în IT de câtiva ani, și e greu să te dai la ele fiindcă este mult rasism aici, majoritatea italiencelor vor să stea cu italieni, mulți preferă să stea cu o persoană de același naționalitate.
Dacă e antipatică, îți răspunde sec sau de abia te considera nu este înteresată!