| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare am si eu...
Daca o persoana, absolventa, si-a depus ambele dosare pentru indemnizatia de somaj - cel de luare in evidenta si cel pentru indemnizatie - din ce moment va primi somaj?
Primul dosar s-a depus in acel termen de 60 de zile, iar al 2-lea luna aceasta. Mentionez ca prima viza va fi in ianuarie.
As prefera raspunsuri concrete, nu copy paste. Multumesc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa aprobarea dosarului, somajul vine in prima luna, in ziua in care se dau si pensiile, in ordine alfabetica a numelui.
Mergi al posta si intreba!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aceste lucruri se vor rezolva după data de 3 ianuarie cînd lume incepe serviciul, acum m ai sunt 2 zile pînă de Revelion, lumea caută locuri de distractie, după data de 3 ianuarie, sau si mai sigur după data de 8 ianuarie sa treacă toate sarbatorile si sfinții, vasile si ion, te duci la primărie sau unde stii ca ai depus actele, si intrebi, ceri acolo la informatii la ghiseu, un bon de inregistrare daca nu ti l au dat cand ai depus dosarul, si intrebi concret pe fata aia de la ghiseu, doamnă, zici cum te numesti tu, sau persoana care a depus dosarul, sa ai buletinul original cu tine, ca altfel nu te bagă in seamă nimeni, bati drumul degeaba acolo, si stai si la cozi infernale. Ce vârstă ai?

| anamariarot a răspuns:

De obicei nu vine in prima luna, ci incepand cu a doua