| brokxy a întrebat:

Oare este obligatoriu la noul loc de munca sa duc adeverinta de cotizare pe 6 luni de la vechiul angajator? Nu vreau sa ma intorc in locul ala nici dupa o hartie la cate probleme am avut acolo. Oare nu pot obtine adeverinta de cotizare de altundeva? Sau sa nu mai trebuiasca sa dau deloc. Multumesc, funda cine ma poate ajuta!(De altfel nu am carte de munca sau cel putin nu am vazut eu)

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e nevoie. Adeverință de cotizare la CASS nu îți dă nimeni. Dacă fostul patron a cotizat sau nu, afli de la CASS.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Carte de munca in format fizic numai exista de multi ani, acum totul este in REVISAL.
Adeverinta de cotizatie nu iti trebuie cu siguranta la noul loc de munca.
Insa acea deverinta de vechime era bine sa o obtii de la fostul tau angajator, insa daca ai lucrat cu forme legale, acestea se pot obtine si de la ITM parca sau de la CASA, nu sunt 100% sigur pentru ca nu mi-am mai scos o astfel de adeverinta de multi ani.