Întrebare recomandată | costi900 a întrebat:

Buna ziua, mi-am schimbat locul de munca iar la noul LOC imi cere adeverinta de cotizare pe ultimele 12 luni, ce continue aceasta adeverinta? Intreb deoarece in paranteza scrie ca trebuie veniturile, z ilele lucrate, zilele de concediu Fara Plata, medical, legal si nu stiu ce sa fac adica trebuie sa cer eu toate astea sau sunt mentionate in adeverinta de cotizare? Multumesc.

7 răspunsuri:
| kenzo a răspuns:

Se obține de la casa județeana de pensii din orașul in care locuiești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se cere adeverinta de cotizare pe ultimele 12 luni? Eu stiam ca se cere mereu pe 6 luni?

| AdrianaBacescu a răspuns:

Sunt menționate.

| ruddy a răspuns:

Eu din câte știu nu este obligatorie, dar la fostul job când ai făcut lichidarea ar fi trebuit sa primești aceasta foaie cu toate informațiile

| Andrei007007 a răspuns:

E foarte simplu, iti faci un cont la ANAF, ai acolo "Spatiul Virtual" si poti face o cerere pentru adeverinta de cotizare pe cate luni vrei tu. Ah, de asemenea ai si alte avantaje precum cotizarea la stat (adica sa vezi daca patronul ti-a platit contributiile la stat). Ia legatura cu ANAF si fa-ti cont!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei007007):

Nu intrebam cum se poate obtine o adeverinta de cotizare pentru o anumita perioada de timp. Ma intereseaza daca este vreo regula ca daca angajatorul cere acest document sa il ceara pe ultimele 6 luni. Eu asa stiu de la mai multe persoane care au schimbat de mai multe ori job-ul.

| userjune90 a răspuns:

Salut!happy
Nu, nu este nevoie să ceri nimic, acestea sunt deja menționate.