| SelenaTpu a întrebat:

-Poate afla noul angajator data la care am încheiat munca cu vechiul angajator? Cum poate afla?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate afla foarte usor si chiar de la tine, in primul rand din CV (daca iti cere) si apoi poate solicita referinta de la ultimul angajator.

| SelenaTpu explică (pentru Ioandelasal):

Da, dar nu încalcă GDPR dacă i se dau informațiile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SelenaTpu):

Nu incalca nimic, tu ai dat toate date personale la angajare.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, sunt modalitati.
De exemplu, tu scrii in CV-ul tau unde- si ce ai lucrat (informatii necesare despre experienta ta).
Angajatorul poate cere referinte despre tine de la locurile de munca mentionate de tine.

| SelenaTpu explică (pentru Bula):

Nu se încalcă GDPR?

| Bula a răspuns (pentru SelenaTpu):

Nu se incalca, fiindca tu ai dat referinta, iar ei au dreptul sa verifice afirmatiile tale, pe baza carora vor decide daca vor semna contract cu tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poate, dacă tu îi comunici sau dacă întreabă acolo și i se răspunde.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti in poza? Ce varsta ai?

| anonimuIl a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu ești bun de agățat femei nici pe internet. Uite cine e în poză.

https://www.google.com/......ps?/search

Așa vă prostesc femeile pe internet.

| SelenaTpu explică (pentru anonimuIl):

De aceea a feresc sa pun poza reală. Cred ca și de aș fi ceea mai urata tot se dă unul la mine. Iar TPU e mai mult matrimoniale

| sofisis a răspuns:

Da, normal ca poate.

| Brizbriz a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista o baza de date pe care sa o poata verifica deoarece aceste date sunt protejate de GDPR, cel putin din cate stiu eu. Poate totusi sa se intereseze personal, dar chiar si atunci fostul angajator in mod normal nu are voie sa ii comunice astfel de informatii. Sunt cateva documente din care poate afla, adeverinta de vechime de la fostul angajator/fisa de lichidare/decizie de incetarea contractului de munca, dar din cate stiu eu nu ti le poate cere. Daca vrei tu sa i le prezinti este alta poveste.
Repet, asta este doar din cate stiu eu asa ca nu pot garanta validitatea acestor informatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sună la vechiul tău angajator și îl întreabă.