| CARDHU a întrebat:

Ofer FUNDA celui care raspunde la urmatoarea intrebare :
Vreau sa ma apuc de Atletism. Ce exercetii pot face acasa pentru acest sport? Sa raspunda doar cei care stiu sau cei care au practicat si cel care raspunde cel mai bine va primii funda!

Răspuns Câştigător
| MyFavoriteAvatar a răspuns:

Atletismu se face pe terenu de atletism, nu in casa! Eu fac atletism. Exercitii:Sprinturi 100m, 200m, 300m, 400m, alergare de rezistenta 5km, sari coarda, tractiuni

7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Știu că trebuie să ai o anumită vârstă pentru așa ceva... Nu te primește oricum. În afară de încâlzire, și tracțiuni la bară nu știu ce ai putea face... Sunt exerciții speciale care le înveți acolo.

| edy79 a răspuns:

Te duci la o sala de antrenamente, platesti un atrenor si te invata, nimic nu-i gratis.

| edy79 a răspuns:

Mult noroc in viata si in sport.

| Youkillme a răspuns:

Atletism. Tehnica si metodica exercitiilor. Alergari si sarituri
Atletism. Tehnica si metodica exercitiilor.Alergari si sarituri
1.Care sunt fazele alergarii pe distanta de 200m?
Fazele alergarii pe 200m sunt startul si lansarea de la start, iar apoi alergarea peparcurs.
2.Care sunt fazele sariturii in lungime cu un pas si jumatate?
Fazele sariturii in lungime cu un pas si jumatate sunt: elanul, bataia, zborul siaterizarea.
3.Care sunt etapele invatarii probelor de atletism?
o
etapa pregatitoare
o
etapa fundamentala
o
etapa finala
4.Descrieti pozitia corespundatoare comenzii "pe locuri" la startul in probele desemifond.
La comanda "per locuri", alergatorul, aflat in spatele liniei de plecare, ocupapozitia de incepere a alergarii. Piciorul mai puternic se aseaza in spatele liniei deplecare, flexat din articulatia genunchiului si sprijinit pe pingea. Celalalt picior se aflainapoia primului la o distanta de 1, 5-2 talpi si usor lateral. Trunchiul este inclinatinainte, greutatea corpului fiind repartizata pe piciorul din fata. Bratele sunt indoite dinarticullatia cotului; bratul opus piciorului din fata este dus spre inainte, iar celalat spreinappooi. In aceasta pozitie, alergatorul astepata nemiscat comanda de plecare,, respectiv pocnetul pistrolului.5.
Care sunt comezile de la startul de jos?
Comenzile la startul de jos sunt: „La start!", „Per locuri!", „Gata!"6.
Care este pozitia blocstartului la alergarile cu start in turnanta (200m si 400m)?
Pozitia blocstartului este oblica.7.
La saritura in inaltime cu pasire bataia se executa:
cu piciorul departat de stacheta.
8.Cate procedee de transmitere a stafetei cunoasteti?
o
alergare cu trecerea batului de stafeta dintr-o moara in alta;

Atletism. Tehnica si metodica exercitiilor. Alergari si sarituri
o
alergare cu depunerea si ridicarea pe sol a unor obiecte;
o
mers si alegare la semnalul dat de profesor se intinde bratul inapoi simulandprimirea batului sau se intinde bratul inainte simuland predarea. Executantii asezati in sir si in trepte:
o
transmiterea batului pe loc;
o
idem din mers;
o
idem din alergare usoara;
o
pe perechi: transmiterea batului de stafeta din alergare, prin apropiereaaducatorului de primitor;
o
alergare de stafeta „du-te vino", cu intrecere intre echipe;
o
stafeta cu handicap (handicapul il constituie pozitia diferita la pornirea in alergarea primitorului fata de cea a aducatorului);
o
transmiterea batului de stafeta in zona de schimb regulamentara;
o
alergarea de stafeta (pe distante scurte, 40-60m) in conditii de concurs;
o
studiul miscarilor primitorului (pozitia pe culoar, pozitia de start, distanta deasteptare, momentul plecarii s. a.);
o
cu tot colectivul;
o
pe grupe de 4-6-8 executanti;
o
pe perechi.
9.Ce actiuni sunt efectuate in timpul zborului la saritura in inaltime cu pasire?
Actiunea efectuata in timpul zborului: piciorul de atac coboara dincolo destacheta, piciorul de bataie se ridica dar numai ce i-a terminat miscarea de avantarepiciorul de atac. Piciorul de bataie trece peste stacheta, iar trunchiul se rasuceste sprepiciorul de bataie pentru a departa bazinul de stacheta.
10.Cati componenti are stafeta de 4 x 100m? Dar cea de 4 x 400m?
Distanta de 4 x 100m poate fi parcursa de 6 componenti, iar cea de 4 x 400m, arputea fi parcursa de 6 pana la 8 persoane.
11.Prezentati doua probe de stafeta, neclasice, inainte in atletism.
Stafeta de 400m, 300m, 200m, 100m si 4 x 200m.
12.Care sunt dimensiunile spatiului de schimb in probele de stafeta?
Dimensiunile spatiului de schimb, in probele de stafeta au o inaltime si latime de5 cm.13.
La care din probele de stafeta primitorul poate incepe alergarea din afara spatiuluide schimb?
La probele de 4 x100m si de 4 x 400 m.
14.In cadrul stafetelor neclasice utilizarea batului de stafeta este obligatorie? Justificatiraspunsul.

Atletism. Tehnica si metodica exercitiilor. Alergari si sarituri
Utilizarea stafetei este obligatorie, deoarece batul delimiteaza spatiul intreconcurenti.
15.Probele de 3000m obstacole si 5000m fac parte din grupa alergarilor de semifond?
Nu fac parte din grupa alergatorilor de semifond.
16.La proba de 1500m, plecarea se face per culoare?
Plecarea se efectueaza in linie dreapta, iar toti concurenti de la aceeasi linie.
17.Ce distante parcurg pe culoare alergatorii de 800m?
Pe culoare alergatorii de 800m, parcurg 400m sau 120m.
18.Ce se intampla cu un sportiv care calca linia alba dinspre interior a culoarului pecare alearga in probele de viteza?
Sportivul va efectua desprinderea in mod gresit.
19. Enumerati ce probe de viteza cunoasteti:
o
alergare concurs cu pornire din start, de jos, pe distante scurte (15 – 40m); pasullansat in tempo maxim;
o
alergare accelerata cu atingerea vitezei maxime, in finalul accelerarii, in liniedreapta si turnata;
o
alergare accelerata cu atingerea vitezei maxime, in finalul accelerarii, urmata dealergare din inertie, in linie dreapta si in turnata;
o
alergare accelerata cu atingerea vitezei maxime si mentinerea ei, in linie dreaptasi turnata;
o
alergare cu genunchii sus la diferite inaltimi;
o
alergare pe linia culoarelui si cu examinarea urmelor.
20.Ce intelegeti prin viteza maxima controlata?
Viteza maxima controlata inseamna viteza mentinuta. Sportivul mentinand untempo pana la sfarsitul cursei, sportivul va creste viteza treptat ajungand la o vitezabuna, el o va mentine pe parcursul intrecerii sportive.
21.Prezentati 5 exercitii din scoala sarituri efectuate pe un picior per loc.
o
sarituri pe un picior din cerc in cerc;
o
sarituri pe un picior peste obstacole;
o
sarituri pe aparate asezate in serie, cu alergare 3-5 pasi intre ele, aparatele fiindasezate in serie si in urcare;
o
sarituri peste obstacole cu desprindere pe un picior si aterizare pe celelalt: pesteunul sau mia multe obstacole dispuse la intervale care sa poata fi parcurse in 3 si4 pasi de alergare;

of 5

| oanaX a răspuns (pentru Youkillme):

Cand mai dai copy +paste incearca sa asezi si tu im pagina, sa stergi spatiile care nu isi iau rostul, sa stergi propozitiile care sunt scrise de doua ori si mai ales sa corectezi cuvintele gresite. Pun pariu ca nici tu nu ai citit ce ai postat!

| Youkillme a răspuns (pentru oanaX):

Baiatul a vrut ajutor care e problema ta? nu-ti face griji daca nu ai ce face nimic mai bun decit sa scrii comenturi proaste mai bine sati tii gura! tongue

| CARDHU explică:

Am 15 ani!