| Sapphire a întrebat:

Pe ce plan v-ati dori sa va simtiti impliniti cel mai mult in viitor?
Pe plan profesional sau familial?
Eu una, imi doresc mult sa termin facultatea de medicina si sa ma vad cu bisturiul in mana in sala de operatii. Multe persoane trecute prin asta, care acum au capatat destul de multa experienta in domeniul acesta, m-au avertizat in legatura cu ce imi doresc. A fi doctor presupune foarte multe lucruri. Cu toate ca voi castiga pe plan profesional, pe cel familial voi pierde destul de mult. Ca orice om, imi doresc si eu sa am o familie, un sot fidel si doi copii de care sa ma bucur, dar sa imi vad si visul implinit, cel de a fi un doctor bun. Oare cer prea mult? Sunt cam derutata...

4 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Stai linistita nu esti singura, eu doresc sa ma implinesc pe plan profesional in prima faza, sa termin facultatea, sa am o locuinta a mea, sa am un serviciu stabil si un salariu decent, iar dupa aceea sa ma mai bucur de viata cat sunt tanara, pe urma ma apuc sa imi fac familie. A-mi forma o familie si a ma casatori sunt pe ultimul loc pentru mine, consider ca viata e scurta si merita traita, iar scutecel, plansele morocanosului noaptea, certuri cu sotul, soacra tot timpul pe capul meu? Nu multumesc. Este destul timp sa ma gandesc la familie.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Si inca ceva, dragostea familiala nu tine de foame.

| Maria46854213 a răspuns:

Eu zic ca nu pierzi prea mult! Daca asta este visul tau ar trebui sa il implinesti pentru ca totusi, o viata avem.
Si eu vreau sa ma fac medic, dar veterinar.
Succes in viata! Si...Sa salvezi cat mai multe vieti!

| Theodor_3059 a răspuns:

In viata eu merg pe ideea "Sa fac ceea ce e bine pentru mine(momentan) iar mai tarziu pentru familia mea"

Gandeste'te, iti poti intemeia o familie si acum (depinde de varsta) copii faci repede dar daca nu ai un job bine platit cu ce sa il intretii? mai pune si ca te paraseste in 2 luni si sotul...
Asa ca eu merg pe cariera pana pe la 30 de ani iar dupa ma pot gandi si la familie.