| anonimaalee29 a întrebat:

Pe viitor ati prefera sa ramaneti in Romania sau sa plecati? Ma refer la liceeni care vor merge la facultate. Vreau argumente.

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Eu sunt deja la facultate boss si ceea ce ma leaga de tara aici este familia laughing.
Eu prefer sa raman (sunt in anul 2 de facultate) pentru ca aici am prietenii si este tara mea natala. Daca nu reusesc sa fac nimic pe plan profesional, o sa plec. Nu am auzit pe nimeni sa moara de dor, dar prefer sa mor de dor decat de foame.
Prin foame ma refer ca nu vreau sa muncesc ogramada pentru minimul pe economie.
Depinde foarte mult in ce situatie financiara este fiecare. Dar din orice punct de vedere financiar si profesional, este mult mai bine in strainatate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal ar fi sa faci 1 semestru in alta tara, sa prinzi o bursa ceva, sa vezi cum e, pe urma nu te opreste nimeni sa muncesti in afara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania. E extrem de linistita. Nu ele bombe. Nu el conflict vizibil cu alte tari. Nu au voie astia cu arme + analfabetii sunt pasnici.
Munca se face deja de acasa. De ce as pleca? Mai ales ca atat cat cer pe un site static aici inseamna 3 frigidere pline la cat de mici sunt preturile.

| RinTanaka a răspuns:

În România nu se pune atât accent pe școală dar în țările mi dezvoltate da. De aceia eu voi plecă și nu doar atât eu una nu am de gând să mai stau în România nici după ce îmi termin studiile.