| andrei123145632 a întrebat:

Pentru cei care sunt jandarmi sau militari, imi puteti spune care dintre aceste meserii ar fi mai avantajoasa? din punct de vedere salarial si altele...Dau funda

7 răspunsuri:
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Tu te astepti ca de la ei sa primesti cel mai obiectiv raspuns? Mai mult ca sigur, fiecare v-a lauda bransa din care face parte.Uni se lupta cu cei din neamul lui-jandarmii ceilalti apara pe cei din neamul lui-armata.In caz de razboi ambele vor lupta pentru tara, fiecare conform cu normele in vigoare.Depinde ce te intereseaza.Cariera,salariul,recunostinta celor din jur, etc...

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Si-ar întoarce oricand armele împotriva sistemului, dar n-au cu cine. Avem minim 6 milioane de oameni apți care ar putea ieși în strada, la proteste. Dar cand in strada iasa 50.000 in toata țară, n-au nicio șansă. Să se opună regulamentului fără sprijinul populației vor fi dați afară în secunda 2, cine le va da bani sa-si creasca copii, sa-si întrețină familia si etc?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu inteleg la ce aspect te referi! Vad ca mi-ai raspuns mie,nu celui care a intrebat si nu la subiectul lui de discutie. Explica-te mai bine, eu unul nu am inteles mare lucru, decat o frustare a ta, nu zic, poate justificata...

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Ai spus ca jandarmeria lupta împotriva neamului. Ei doar respecta niste reguli pentru care au jurat, niste reguli infecte, abuzive, date de conducere. Dacă ar fi susținuți de populației, eu cred ca ar întoarce armele împotriva conducerii in secunda 2. Dar cum noi stam pe Facebook si nimeni nu face nimic, nu se va intampla nimic.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Cand am descris jandarmeria, nu am spus ca "lupta impotiva neamului". Aceasta expresie iti apartine. expresia mea a fost:"Uni se lupta cu cei din neamul lui-jandarmii". Acum am vazut si greseala gramaticala de la uni-unii.Am spus asta din cauza ca am vrut sa-i arat tanarului o diferenta intre cele doua arme, fara a-l influenta(prea mult).Dar evident, este o opinie personala, este ceva la care m-am gandit si eu in decursul vietii, am analizat si m-am orientat.Din aceasta perspectiva i-am raspuns.Intr-o societate perfecta, nu ar fi nevoie de aceste servicii.Dar mai este pana acolo.Eu sunt anti-violenta pe orice planuri,dar daca ar fi sa aleg,nu as alege violenta contra celor din neam cu mine in detrimentul celei care ma determina sa ma opun celor care nu-s de neam cu mine. Tinand cont ca omul este om,indiferent de religie, culoare, sau alte cele, as spune stop, asa nu mai merge.Dar se pare ca nu toti gandesc ca mine.

| andrei123145632 explică (pentru Adrian_Mares_1972):

In primul si in primul rand salariul, voiam doar un punct de vedere..., ceea ce spuneti voi face parte din alt subiect

| andrei6898 a răspuns:

Din punct de vedere salarial militarii (maiștri, ofițerii, nu soldații simpli)
Si in afara de salarii si pensii acceptabile nu trebuie sa faci nici mare lucru. Dacă vrei să nu pleci in misiuni prin afiliere cu NATO, VEI fu repartizat intr-un judet, ti se va oferi o locuită de serviciu si alte beneficii.