| Robert2709 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si inca nu m-am decis ce vreau sa devin. Optez intre Programator IT si Doctor Oftalmolog. Ambele meserii imi plac dar nu stiu care ar fi mai buna din punct de vedere salarial si de dificultate.
FUNDA pentru un raspuns cat mai explicit.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Eastwood a răspuns:

Salarial ar fi programator IT, este si foarte cautata aceasta meserie. Eu te sfatuiesc sa faci ceea ce iti place! Degeaba vrei doctor oftalmolog, sa ai bani, dar sa nu fi fericit cu munca pe care o ai!

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Mai bine ai incerca sa te faci doctor in IT, daca tot iti plac ambele variante. Daca nu, iti recomand sa te faci medic, apoi doctor.

| danutzu96 a răspuns:

Daca vrei sa devi programatori cauta pe net c++ pentru incepator si vezi daca iti place sa construiesti un mic program si daca te pricepi la algoritmica.

| Voro a răspuns:

Meseria este aceea pe care tu o stapanesti. Tie trebuie sa-ti placa, nu noua. Dificultatea la un job poate fii minima daca practici acea munca cu o oarecare placere. Din punct de vedere salarial, e clar ca programatorul este la un nivel mult mai ridicat.