| YEAR a întrebat:

Peste o saptamana trebuie sa plec la Roma-Italia ( sunt din Romania) si am inteles ca pentru imi face pasaport am nevoie de ambele semnaturi ale parintilor. Tatal meu in cursul saptamanii este la Dorna-Suceava fiindca lucreaza acolo.Si ma intrebam daca e nevoie de semnaturi pentru pasaport sau notar? Fiindca la pasaport poate semna numai mama dar la notar am putea semna sambata sau vineri seara fiindca atunci soseste tata. Va rog sa ma ajutati cat mai repede fiindca plecarea este peste 8 zile si eu vreau neaparat la ajung la Roma fiindca am spectacol cu ansablul din care fac parte.Ps: Parintii nu ma vor insoti. Multumesc si astept cat mai multe raspunsuri! Ma ajutati va rog?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

ELIBERAREA PAŞAPOARTELOR ÎN CAZUL MINORILOR CU DOMICILIUL ÎN ROMÂNIA, CARE NU AU ÎMPLINIT VÂRSTA DE 14 ANI:

certificatul de nastere al minorului, in original;
document(e) de identitate ale pãrinţilor sau al unuia dintre pãrinţi, al reprezentantului legal sau, dupã caz, al persoanei împuternicite, aflate în termen de valabilitate, în original;
dovada achitării taxelor şi a tarifului suplimentar pentru emiterea paşaportului, în original;
după caz, procură specială sau declaraţia de acord a celuilalt părinte în original, hotărârea judecătorească de încredinţare a minorului rămasă definitivă şi irevocabilă, hotărârea judecătorească prin care instanţa a suplinit acordul celuilalt părinte, rămasă definitivă şi irevocabilă sau, pentru cererile formulate de părintele supravieţuitor sau persoana împuternicită de acesta, actul de deces al celuilalt părinte, în original;
documente emise de instituţia care organizează studiile sau concursul, documente emise ori avizate de o autoritate administrativă română cu competenţe în domeniu sau, după caz, documente emise ori avizate de o autoritate medicală română, din care să rezulte perioada şi statul sau statele în care se vor desfãşura studiile, concursurile oficiale ori tratamentul medical, numai pentru cererile formulate de părintele prevãzut la art. 7 alin. 1 lit. e) din H.G. nr. 94/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 248/2005, cu modificările şi completatările ulterioare ori pentru cele formulate de persoana împuternicitã de acesta potrivit art. 7 alin. 1 lit. h) din acelaşi act normativ, în original;
paşaportul anterior al minorului, dacã este cazul.

NOTĂ:

documentele se depun de către părinţi/părinte/reprezentant legal/persoana împuternicită;
cererea este însoţită şi de 2 fotografii color identice ale minorului, având dimensiunile 3, 5 x 4, 5 cm, numai pentru situaţiile în care acesta nu este prezent la depunerea cererii.

Srs: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe2.html

| YEAR explică (pentru neluL):

Multumesc, ti-am dat funda happy... deci am inteles ca daca parintii mei nu sunt divortati si daca unul nu poate fi prezent poate da o declaratie in care este de acord cu plecarea mea din tara. Si mama poate veni cu mine iar in loc de tata am declaratia aceea care il inlocuieste pe tata.Iar in alta zi mama si tata o sa dea o declaratie in care sunt de acord cu plecarea mea din tara si vor semna amandoi. Multumesc pentru raspuns :*

| neluL a răspuns (pentru YEAR):

OK! Ai inteles. Cu placere! wave bye, bye