| Andutza2012 a întrebat:

Pff..greu..am şi eu o problemă, sunt elevă în clasa a X-a la un Colegiu Naţional din Bucureşti. şi aş dori ca pe perioada vacanţei de vara să fac un curs de calificare, pentru înscriere am nevoie şi de diploma de 8 clase şi de foaia matricola.(PS: Nu le am pe niciuna dintre ele), foia matricola am depus-o la inscriere la liceu iar diploma de absolvire a gimnazului nu am vazut-o niciodata.Am fost azi la scoala (|-VIII) şi mi-au zis că aceste acte nu mai sunt la ei şi că nu am acces la ele pana cand nu termin clasa a Xll. Avetu vreo idee cum asi putea face rost macar de diploma de absolvire a gimnaziului? Va rooooooooog:-s

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Cel mai bine e sa le spui situatia celor care organizeaza cursul de calificare si sa-i intrebi pe ei, pentru ca e posibil sa te accepte si pe baza unei adeverinte eliberate de liceu cum ca esti eleva acolo in clasa a X-a (sau a XI-a, depinde cand o iei), stiut fiind ca nu poti urma un liceu fara sa ai actele de absolvire clasele I-VIII. Succes!

| Dana211 a răspuns:

Mergi la secretariatul liceului si vorbeste cu secretara si vezi daca ti-o poate da macar pentru o copie sau sa iti faca ea o copie si mergi apoi si ti-o legalizezi la notariat ( asta in cazul in care la cursul respectiv te poti inscrie si cu copie legalizata nu neaparat cu diploma originala). Daca nu vrea sa ti-o dea nu prea ai ce face

| Andutza2012 explică (pentru Dana211):

Buna. dar diploma aceea de 8 clase nu ar fi trebuit sa mi-o dea?

| Dana211 a răspuns (pentru Andutza2012):

Nu. Aia ramane la liceu la fel ca si foaia matricola pana termini. Mergi mai bine si intreaba si vezi ce iti spun dar eu zic ca nu o sa rezolvi mare lucru. Succes