| Marianx a întrebat:

Poate cineva sa-mi spuna daca la automatica trebuie sa stiu html, photoshp sau alte parti legate de TIC? Eu ma pricep foarte bine la informatica, fizica, matematica am avut si rezultate la concursuri si olimpiade( n-am reusit sa iau la nationala, doar premiul 3, 2, sau mentiuni pe judet). Nu stiu daca sa dau la automatica sau nu. As fi interesat sa stiu si cu ce se ocupa un inginer care a terminat automatica, adica daca ii trebuie ce a facut in facultate sau invata la locul de munca.

Răspuns Câştigător
| Sheherezada a răspuns:

Acum depinde si unde vrei sa-ti faci studiile, dar oricum, cu siguranta la un loc de munca nu vei folosi doar cunostintele dobandite in facultate, cu toate astea ai nevoie de o temelie pe care sa te bazezi. E bine ca esti olimpic(si eu am fost) dar nu e suficient. Trebuie sa muncesti mult pana vei ajunge un bun programator. Nu vei face neaparat o materie care sa se ocupe doar de HTML, ci mai degraba vei prinde din mers. Daca deja stii cum sa creezi pagini web e bine. Cat despre phoshop, la mine a fost o optine la o materie-grafica- unde puteai sa-ti alegi sa inveti photoshop si impreuna cu un grup de studenti se ajungea la construirea unui mic joculet 3D.
E o facultate grea automatica, dar dupa 4 ani, privind in spate iti dai seama ca a fost frumos. Cu ce se ocupa un inginer? Pai sunt mai multe optiuni: poti fi tester de programe, designer 2D/3D, programator pe diferite tehnologii Java/ C++.
E un domeniu destul de vast si cautat. Multa bafta!

| Marianx explică (pentru Sheherezada):

Multumesc foarte mult pentru raspuns happy. Referitor unde as prefera sa-mi fac studiile, eu as vrea in timisoara deoarece nu este atat de aglomerat ca bucurestiul, este mult mai aproape de vest, mai civilizat si este si un oras frumos. Ai putea sami spui daca in timisoara pot gasi joburi bune pentru ingineri care au terminat automatica (am inteles ca cei care au terminat electronica sunt foarte cautati de Siemens si Alcatel facanduli-se oferte inca dinainte de terminarea anului 4, as fi curios daca pentru automatisti e la fel) deoarece nu as vreau sa fac o facultate si apoi sa nu gasesc un loc de munca.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te pricepi la cele 3 materii si pe deasupra iti si plac automatica si calculatoarele e numai buna pentru tine. la sectia de automatica faci cu roboti, informatica industriala, chestii de astea. nu-ti trebuie html, photoshop, etc.