| anonim_4396 a întrebat:

Poate ma lamureste cineva in masura; lucrez fara contract de munca in fiecare luna ii zic sefului sa-mi faca contract si raman doar cu un da poate sa mi-l faca cu 4 luni in urma? tinand cont ca eu lucrez de un an la el fara contract? va multumesc

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Contractul trebuie sa fie datat cu cel putin o zi inainte de inceperea activitatii si dus la ITM in maxim 10 zile. Asadar nu poate fi datat cu 4 luni in urma.

| bluerose a răspuns:

De la 1 februarie 2010 contractul trebuie inregistrat in REVISAL, si transmis, cu o zi inainte de inceperea lucrului.Contractul se inregistreaza la ITM in termen de 20 de zile de la angajare. Pana la 1 februarie ar fi putut sa-ti incheie contractul cu 20 de zile inainte de al inregistra la ITM, dar acum nu se mai poate. Deci daca iti face contractul maine vei "incepe lucrul" doar de poimaine.

| dadaina a răspuns:

In concluzie lucrezi la negru, nu beneficiezi de nici o indemnizatie, nici o compensare, iei mai putini bani decat ar trebui sa iei cu un contract normal, nu semnezi stat de plata, angajatorul are de castigat enorm, tu numai de pierdut. Nu iti poate face nimeni contract de munca pe lunile din urma legal. Daca patronul refuza sa iti intocmeasca contract si carte de munca fa o scrisoare la ITM in judetul in care locuiesti ce contine elementele de identificare a patronului si descrie situatia in care te afli. Se va face un control care va pune lucrurile la punct si patronul va fi obligat sa iti faca contract, carte de munca si sa intocmeasca state de plata. Iti dau si un citat din CM:
"Potrivit noului Cod al Muncii, intrat în vigoare de la 5 iulie 2005, primirea la muncă a persoanelor fără un contract individual de muncă este sancţionată cu amendă între 20 de milioane de lei şi 50 de milioane de lei pentru fiecare persoană identificată, fără a depăşi valoarea cumulată de un miliard de lei. De asemenea, un patron descoperit ca foloseşte munca la negru şi care, cumulat, primeşte sancţiuni ce depaşesc un miliard de lei este pasibil de închisoare." Sper ca nu faci confuzie intre contract de munca si carte de munca pentru ca sunt lucruri total diferite. Eventual ii poti spune patronului ca daca nu iti face contract il reclami la ITM.

| riela a răspuns:

Http://www.itmbucuresti.ro/
fa o reclamatie