| deejaydiablo a întrebat:

Poate o persoana sa iasa la pensie anticipata in conditiile in care a lucrat in armata din anul 1986 pana in prezent, facut maistru militar principal...anul nasterii 1967? ast raspund

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate iesi acum. Conform L. 263/2010, tabelul 6, pensia pentru limita de varsta, la o persoana nascuta in ianuarie 1967, se poate primi la 58 ani si 8 luni, asa ca la pensie anticipata va putea iesi la 53 ani si 8 luni, iar la una nascuta in decembrie 1967 varstele vor fi de 58 ani si 11 luni, respectiv 53 ani si 11 luni. Deocamdata persoana nu are decat 44 de ani(ori o sa faca 44 de ani), asa ca mai are cel putin 9 ani si 8 luni pana la pensia anticipata. Poti citi art. 54, 62 si 65 din lege si sa vezi tabelul 6. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poate si poate iesi cu o pentis de 50 de milioane doar sa aiba grand mare